Audio kabeláž

V následující dokumentaci naleznete návod, jak správně realizovat kabeláž reproduktorů pro Music Server a Loxone zesilovač.

OBSAH:

POČET LOXONE SPEAKERŮ NA MÍSTNOST

Pro správné ozvučení místnosti, je vždy potřeba naplánovat počet reproduktorů dle velikosti místnosti:

1-15m² 1 Loxone Speaker
15-20m² 1-2 Loxone Speaker
20-40m² 2 Loxone Speaker
>40m² 4 Loxone Speaker

VÝBĚR VHODNÉ OZVUČNICE

Aby Loxone Speaker dokázal poskytnout perfektní zvuk, je nezbytně nutné jej nainstalovat do vhodné ozvučnice. Instalační box pro Loxone speaker do betonu nebo Loxone Speaker back box pro snížené stropy jsou ideální pro tento účel. Je důležité zajistit pevnou a čistou instalaci, tak aby například zbytky cihel nerezonovaly za instalačním Boxem reproduktoru.

Speaker back box

pro snížené stropy

Instalační box pro Loxone

speaker do betonu

UMÍSTĚNÍ LOXONE SPEAKERU

Existují dva různé typy reproduktorů Loxone. Pro instalaci do stropu, tak pro povrchovou montáž na stěnu. Oba reproduktory by měly být umístěny v místnosti tak, aby se dosáhlo maximálního stereofonního efektu na nejčastěji používaném místě poslechu. Aby se zabránilo odrazu zvuku, měla by být zachována minimální vzdálenost 50 cm od stěny.

Loxone Speaker

Loxone Wall Speaker

DOPORUČENÝ PRŮŘEZ KABELU

Pro realizaci kabeláže se hodí dvoužilový kabel pro reproduktory, jehož průřez je přímo závislý na délce kabeláže. Do vzdálenosti 20 metrů postačuje průřez 1,5mm² a nad tuto vzdálenost 2,5mm². Pokud vzdálenost překročí 50 metrů, musí se průřez vodiče odpovídajícím způsobem upravit. Kabeláž pro reproduktory by měla jít v separátní chráničce, aby se zamezilo externím vlivům – např. rušení. Kabeláž by měla být vedena nejkratší možnou cestou.

KABELÁŽ PRO LOXONE SPEAKER

S naším 12 kanálovým zesilovačem Loxone můžete provozovat až 12 Loxone Speakerů nebo 12 Loxone Wall Speakerů.

MONO / STEREO REŽIM

Loxone Speakery je možné používat v režimu Mono i Stereo. Ve stereo režimu je přes oba tweetery reproduktory šířen stereo signál (to je vhodné např. pro menší místnosti. Ve větších místnostech doporučujeme používat 2 reprodukty v Mono režimu, kdy oba dohromady tvoří Stereo. Pro kabeláž to znamená:

  • Loxone Speaker v Mono režimu -> 1 kabel na reproduktor + 1 kanál na zesilovači
  • Loxone Speaker ve Stereo režimu -> 2 kabely na reproduktor + 2 kanály na zesilovači

 

KABELÁŽ

Pokud se v blízkosti Music Serveru/zesilovače nachází satelit nebo DVBT kabel, umístěte jej co nejdále – jedná se o zdroj rušení.

Na následujícím obrázku je možné vidět 4 možné scénáře kabeláže pro Music Server, zesilovač a Loxone Speakery.

 

ZÓNA 1

V této zóně bude na výstupu z reproduktoru Mono zvuk přes 1 reproduktor. Speaker bude nastaven na Mono režim a k jeho zapojení je potřeba 1 kanál zesilovače. Propojovací kabel bude spojovat Music Server (černý Jack) a kanál 5 zesilovače (bílým (nebo červeným) koncem Cinche). Na zesilovači bude pro tento kanál přepínač ponechán na pozici LineIN. Napojení je také možné realizovat pres Y Cinch redukci, která signál dále distribuuje přes bílý a červený konec Cinche na jeden výstup a na výstupu z reproduktoru případně neztrácíte část stopy.

 

ZÓNA 2

V této zóně je výsledkem Stereo zvuk přes 2 Loxone Speakery. Oba reproduktory jsou nastaveny na Mono režim a každý je připojen na jeden kanál zesilovače. Propojovací kabel bude spojovat Music Server (černý Jack) a kanál 3 zesilovače (bílý Cinch) a kanál 4 zesilovače (červený Cinch). Na zesilovači bude pro oba kanály přepínač ponechán na pozici LineIN.

 

ZÓNA 3

V této zóně bude na výstupu Stereo zvuk přes 4 reproduktory. Všechny reproduktory budou přepnuty na Mono režim a každý je připojen na jeden kanál zesilovače. Propojovací kabel bude spojovat Music Server (černý Jack) a oba Cinche (bílý i červený) budou propojeny s „BUS in 1“ zesilovače. Na zesilovači budou přepínače pro kanály 7 až 10 přepnuty na pozici „Bus 1“.

 

ZÓNA 4

V této zóně bude na výstupu z reproduktoru Stereo zvuk přes 1 reproduktor. Speaker bude nastaven na Stereo režim a k jeho zapojení je potřeba 2 kanály zesilovače. Propojovací kabel bude spojovat Music Server (černý Jack) a kanál 1 zesilovače (bílý Cinch) a kanál 2 zesilovače (červený Cinch). Na zesilovači bude pro oba kanály přepínač ponechán na pozici LineIN.