Okablowanie audio

W poniższej dokumentacji znajdują się instrukcje dotyczące wykonania prawidłowego okablowania głośników Music Servera i wzmacniacza Loxone.

Spis treści:

LICZBA GŁOŚNIKÓW LOXONE W POMIESZCZENIU

W celu dobrego udźwiękowienia całego pomieszczenia należy zaplanować odpowiednią liczbę głośników. Ich liczba zależy od wielkości pomieszczenia:

 

1-15m² 1 Loxone Speaker
15-20m² 1-2 Loxone Speaker
20-40m² 2 Loxone Speaker
>40m² 4 Loxone Speaker

 

WYBÓR ODPOWIEDNICH SKRZYNEK

Aby Loxone Speaker zapewniał doskonały dźwięk, konieczne jest zainstalowanie
go w odpowiedniej tubie. Do tego celu idealnie nadaje się skrzynka do wbudowania Loxone Speaker w betonowych powierzchniach lub skrzynka do sufitów podwieszanych. Instalację należy wykonać w sposób dokładny i schludny,
aby kawałki cegieł nie rezonowały później za skrzynką instalacyjną głośnika.

 

Skrzynka do wbudowania głośnika Loxone Speaker dla sufitów podwieszanych

 

UMIEJSCOWIENIE LOXONE SPEAKER

Istnieją dwa różne typy głośników Loxone. Do montażu sufitowego i montażu powierzchniowego na ścianie. Oba głośniki powinny być umieszczone w pomieszczeniu tak, aby uzyskać maksymalny efekt stereo w miejscach,
gdzie najchętniej będziemy słuchać muzyki. Aby uniknąć efektu odbicia dźwięku,
głośnik należy umieścić w odległości minimalnie 50 cm od ściany.

Loxone Speaker

Loxone Wall Speaker

 

ZALECANY PRZEKRÓJ PRZEWODU

Do wykonania okablowania nadaje się dwużyłowy kabel głośnikowy, którego przekrój jest bezpośrednio zależny od długości okablowania. Dla odległości do 20 metrów wystarczy przekrój 1,5 mm², dla większych 2,5 mm². Jeśli odległość przekracza 50 metrów, należy odpowiednio dostosować przekrój przewodu. Okablowanie głośnika powinno znajdować się w oddzielnej obudowie, aby zapobiec wpływom zewnętrznym – takim jak zakłócenia. Okablowanie powinno być poprowadzone najkrótszą możliwą drogą.

OKABLOWANIE GŁOŚNIKA LOXONE SPEAKER

Nasz 12-kanałowy wzmacniacz Loxone pozwala obsługiwać do 12 głośników Loxone Speaker lub 12 głośników Loxone Wall Speaker.

TRYB MONO / STEREO

Głośniki Loxone mogą być używane zarówno w trybie mono, jak i stereo. W trybie stereo przez oba głośniki rozprowadzany sygnał stereo (odpowiedni na przykład w mniejszych pomieszczeniach). W większych pomieszczeniach zalecamy użycie dwóch głośników w trybie mono, tworzących wspólnie stereo. W przypadku okablowania oznacza to:

  • Loxone Speaker w trybie mono -> 1 kabel na głośnik + 1 kanał na wzmacniaczu
  • Loxone Speaker w trybie stereo -> 2 kable na głośnik + 2 kanały na wzmacniaczu

 

OKABLOWANIE

Poniższa grafika przedstawia cztery możliwe scenariusze okablowania dla Music Servera, wzmacniacza i głośników Loxone.

STREFA 1

W tej strefie na wyjściu z głośnika mono dźwięk będzie odtwarzany przez jeden głośnik. Speaker zostanie ustawiony na tryb mono, a do jego podłączenia wymagany jest 1 kanał wzmacniacza. Kabel połączeniowy połączy Music Server (czarny Jack)
i kanał 5 wzmacniacza (białą (lub czerwoną) końcówką Cinch). Na wzmacniaczu dla tego kanału przełącznik pozostanie na pozycji LineIN. Możliwe jest również wykonanie połączenia za pomocą adaptera Y Cinch, który rozdziela sygnał przez białą i czerwoną końcówkę Cinch na jedno wyjście i nie traci części ścieżki na wyjściu głośnika.

STREFA 2

W tej strefie uzyskuje się dźwięk stereo przez dwa głośniki Loxone Speaker. Oba głośniki są ustawione w tryb mono i każdy jest podłączony do jednego kanału wzmacniacza. Kabel połączeniowy połączy Music Server (czarny Jack), kanał 3 wzmacniacza (biały Cinch) i kanał 4 wzmacniacza (czerwony Cinch). Przełącznik na wzmacniaczu pozostanie na pozycji LineIN dla obu kanałów.

STREFA 3

W tej strefie na wyjściu stereo dźwięk będzie odtwarzany przez cztery głośniki. Wszystkie głośniki zostaną przełączone w tryb mono i każdy z nich będzie podłączony do jednego kanału wzmacniacza. Kabel połączeniowy połączy Music Server (czarny Jack) a oba Cinche (biały i czerwony) zostaną podłączone do „BUS in 1” wzmacniacza. Na wzmacniaczu przełączniki dla kanałów od 7 do 10 zostaną przełączone na pozycję „Bus 1”.

STREFA 4

W tej strefie 1 głośnik będzie odtwarzany z głośnika stereo. Głośnik zostanie ustawiony na tryb stereo, a do jego podłączenia potrzebne będą dwa kanały wzmacniacza. Kabel połączeniowy połączy Music Server (czarny Jack), kanał 1 wzmacniacza (biały Cinch) i kanał 2 wzmacniacza (czerwony Cinch). Przełącznik na wzmacniaczu pozostanie na pozycji LineIN  dla obu kanałów.