PL
{{filters.projectType['aal']}}
Powrót

Dom seniora

Fakty

Kraj
{{getRegion('PL')}}
Miasto
Chwałowice
Rok budowy
2020
Powierzchnia
1200 m2

Cel projektu

Celem projektu było zapewnienie i zwiększenie bezpieczeństwa pacjentom domu opieki poprzez montaż systemu dozoru drzwi wejściowych, który chroni przed nieumyślnym ich otwarciem. W przyszłości system zostanie rozbudowany o dodatkowe funkcje zapewniające zwiększenie efektywności energetycznej.

Rozwiązanie

Inwestor zgłosił się z zapytaniem o możliwość wykonania kontroli dostępu w placówce medycznej, którą prowadzi pod Wrocławiem. Do tej pory personel w placówce otwierał drzwi za pomocą kluczy za każdym razem, gdy ktoś wchodził lub wychodził. Klucze się gubiły i zużywały, co narażało inwestora na niepotrzebne koszty związane z wymianą wkładek patentowych. Placówka skupia się na świadczeniu usług opieki medycznej dla osób starszych – niesamodzielnych i niepełnosprawnych, wymagających stałej medycznej opieki z uwagi na stan zdrowia.

Oczekiwania inwestora okazały się być znacznie większe niż tylko kontrola dostępu do obiektu. Zaproponowaliśmy następujące rozwiązanie. Loxone NFC Code Touch Air na zewnątrz obiektu, aby personel medyczny mógł wejść do budynku, oraz wewnątrz budynku, aby mógł z niego wyjść.

Zastosowanie NFC Code Touch od Loxone zapewnia więcej funkcjonalności niż samo wejście/wyjście do/z budynku. Zarówno inwestor, jak i pracownicy, zyskali możliwość, jaką jest kontrola czasu pracy. Nie ma już potrzeby prowadzenia dokumentacji, aby co miesiąc przekazywać ją do działu kadr. Od teraz dyrekcja i pracownicy dokładnie wiedzą, ile godzin i w który dzień dyżurowy dana osoba pracowała. Zastosowanie NFC Code Touch odciążyło dział kadr, dzięki czemu inwestor zyskał realne oszczędności. Każdy użytkownik (pracownik) ma zakodowaną pastylkę i nadany kod dostępu. W systemie Loxone pracownicy działu kadr z imienia i nazwiska widzą dokładny czas i datę zalogowania do systemu.

Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze Loxone była kwestia rozbudowy systemu w przyszłości. Jest to bardzo ważna funkcjonalność, której nie oferowały systemy innych marek. W tym projekcie będzie to zarządzanie energią grzewczą w budynku. Inwestor w przyszłości planuje rozbudować system o głowice termostatyczne i czujniki temperatur w pomieszczeniach, tak aby bardziej efektywnie zarządzać ciepłem w obiekcie. Zależy mu również na tym, aby piec zasilany biomasą (pellet) był wydajniejszy i bardziej energooszczędny.

Podczas montażu NFC Code Touch zwróciliśmy uwagę na wszędzie włączone oświetlenie, zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie nikogo nie było. Takich pomieszczeń z uwagi na plan dnia jest cała masa, ponieważ każdy pacjent idzie lub jest zawożony rano na stołówkę. Placówka liczy 35 pensjonariuszy. Od rana widać ruch na korytarzach. Pośpiech przekłada się na zapominanie o gaszeniu świateł w pokojach. Również w tym przypadku Loxone dał nam gotowe rozwiązanie. Wraz z inwestorem rozmawialiśmy o montażu czujników obecności w pomieszczeniach, aby w przyszłości dodatkowo zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w obiekcie. Chcemy również ograniczyć produkcję ciepła w okresie grzewczym w sytuacji, gdy personel uchyla bądź otwiera okna w celu przewietrzenia pokoi podczas nieobecności pacjentów.

Wisienką na torcie jest możliwość integracji istniejącego systemu monitoringu z systemem Loxone. Zamiast z dwóch aplikacji klient korzysta tylko z jednej.

Klient początkowo zgłosił się do nas oraz do kilku innych firm, które oferują systemy kontroli dostępu. Finalnie inwestor postanowił wybrać naszą ofertę, która dawała mu znacznie więcej funkcjonalności.

Loxone to system dający wiele możliwości teraz i w przyszłości.

Piotr KościelniakDomotik Smart Home