Promienie słoneczne padają na miejscowy plac, słychać głośny dziecięcy śmiech, kilku seniorów wybiera się właśnie na zakupy – znajdujemy się w samym sercu małej romantycznej miejscowości Ternberg w Górnej Austrii. Tutaj zamieszkała czteroosobowa rodzina Felberbauer zamieniając swojego wcześniejszego bliźniaka na mieszkanie o powierzchni 140m2 wyposażone w inteligentne rozwiązania Loxone. Felberbauerowie zdradzą, dlaczego zdecydowali się na taką zmianę i jak wpłynęła ona na ich życie. Właśnie dzisiaj otwierają drzwi do swojego Loxone Smart Home.

O rodzinie Felberbauer

Głowa rodziny Jürgen jako jeden z czterech dyrektorów zarządzających tak zwaną CAE Expert Group, przedsiębiorstwem specjalizującym się w systemach ECAD, odpowiada za finansowy dobrobyt rodziny. Jest byłym maratończykiem, a jako społecznie zaangażowany obywatel dodatkowo piastuje urząd zastępcy burmistrza gminy Ternberg. Ta młoda pani ze zdjęcia, nieustannie wspierająca Jürgena, to żona i mama Petra. Jako dyplomowana pielęgniarka pracuje w niepełnym wymiarze godzin w sąsiednim domu seniora. Pozostały czas w ciągu dnia wypełnia oczywiście dwójka dzieci: nastolatek Lukas (13) i beniaminek Julia (10).

O rodzinie Felberbauer

Głowa rodziny Jürgen jako jeden z czterech dyrektorów zarządzających tak zwaną CAE Expert Group, przedsiębiorstwem specjalizującym się w systemach ECAD, odpowiada za finansowy dobrobyt rodziny. Jest byłym maratończykiem, a jako społecznie zaangażowany obywatel dodatkowo piastuje urząd zastępcy burmistrza gminy Ternberg. Ta młoda pani ze zdjęcia, nieustannie wspierająca Jürgena, to żona i mama Petra. Jako dyplomowana pielęgniarka pracuje w niepełnym wymiarze godzin w sąsiednim domu seniora. Pozostały czas w ciągu dnia wypełnia oczywiście dwójka dzieci: nastolatek Lukas (13) i beniaminek Julia (10).

Zmiana dla wszystkich

Czteroosobowa rodzina przypomina sobie dawne życie w sąsiedniej miejscowości Dürnbach. Ponieważ Jürgen już wtedy pracował w Ternberg, musiał codziennie podróżować w obu kierunkach. Z daleka trudno również piastować urząd zastępcy burmistrza. To były dwa z wielu powodów przeprowadzki do Ternberg. Gdy decyzja o przeprowadzce już zapadła, jednoznacznie stwierdzono, że nowy dom musi być inteligentny.

«Na początku miałam duże obawy przed automatyką czy też zawodnością automatyki. To wynikało z mojej pracy jako pielęgniarki, ponieważ tam jestem również uzależniona od niezawodnej pracy automatyki w urządzeniach. Po kilku sceptycznych obserwacjach, na przykład czy w razie gwałtownego wiatru markiza naprawdę się schowa, moje wątpliwości zostały szybko rozwiane”, wyjaśnia Petra.

Sztuka i oświetlenie zamiast technicznych gadżetów

U Felberbauerów nie widać ekranów na pierwszym planie, zamiast nich uwagę przyciągają dzieła malującej hobbystycznie Petry. Rodzinie zależało na jeszcze lepszym wyeksponowaniu sztuki Petry poprzez połączenie z nastrojowym światłem. Indywidualnie dobrane nastrojowe światło dekoruje więc strefę mieszkalną, jadalnię i kuchnię.

Mniej czynności do wykonania dzięki inteligentnemu zacienianiu

«Oczywiście Jürgen wspiera mnie w domu, ale często mam wrażenie, że prace domowe nigdy nie będą miały końca. A jeszcze są Lukas i Julia, z którymi powinnam odrobić prace domowe lub zwyczajnie chciałabym spędzić czas. Jeśli mam być szczera, nigdy nie sądziłam, że małe rzeczy jak na przykład automatyczna praca systemu zacieniania, wyręczą mnie w wykonywaniu wielu czynności, a czas mogę naprawdę wykorzystać dla tej dwójki. Czy też dla siebie samej.» mówi Petra.

Rodzina cieszy się nie tylko z oszczędności czasu, ale także z przyjemnie chłodnego domu w lecie. Po skończonej pracy Petra i Jürgen zamiast przegrzanych pomieszczeń oczekują przyjemnych temperatur. A system zacieniania zapewnia je zupełnie samodzielnie.

Spryciarz + ekspert od energii

= bezpłatna stacja ładująca z panelem słonecznym

Jürgen chętnie zajmuje się tematem oszczędzania energii – tym większa była więc radość z instalacji fotowoltaicznej na dachu bloku mieszkalnego. Gdy tylko w Ternberg pojawi się słońce, Jürgen i Petra cieszą się nie tylko z ciepłych temperatur, ale także z bezpłatnego paliwa do ich samochodu.

A warunki konieczne dla inteligentnego ładowania zapewnia inteligentny dom. Przy jednoczesnej pracy sauny, piekarnika i wallboxa dom automatycznie zapobiega przeciążeniu przyłącza domowego.

Pełny program sauny – w biurze

W niektóre dni praca wydaje się nie mieć końca i chcąc nie chcąc Jürgen musi zabrać papierkową robotę do domu. Takie dni skłoniły go do podjęcia walki ze stresem i wpadł na niezwykły, ale genialny pomysł: sauna w biurze. Jak powiedział, tak też zrobił. Odpowiednie sterowanie do sauny zapewnia Loxone Smart Home, dzięki czemu koszty okazały się niższe.

Przyjemny zapach, odprężające zmieniające się zabarwienie światła, emitujący błogie ciepło promiennik podczerwieni i naprawdę gorący piec do sauny pomagają Jürgenowi zapomnieć o stresie dnia codziennego i zwyczajnie się rozluźnić. Saunę włącza się przyciskiem lub w praktyczny sposób zdalnie będąc na trasie narciarskiej.

Bezpieczne i łatwe otwieranie drzwi

Łatwy dostęp dla dzieci

Gdy Julia lub Lukas wracają do domu ze szkoły, tylko przykładają swój iButton do czytnika i drzwi wejściowe otwierają się.

Pierwsza korzyść: bieżąca rejestracja informuje, kto i kiedy wszedł do mieszkania. Dobrze dla rodziców, niezbyt dobrze dla dzieci :).

Druga korzyść: ze zgubieniem iButtona można poradzić sobie znacznie łatwiej niż ze zgubieniem klucza. iButton jest przystępny cenowo, a jego dezaktywacja szybka i prosta.

Wszystko pod kontrolą

– nawet z daleka

Ze względów praktycznych Petra chętnie zamawia swoje przybory do malowania w sklepie internetowym. Gdy nikogo nie ma w domu, Petra będąc w drodze może zawsze otworzyć zdalnie drzwi kurierowi korzystając z aplikacji.

Ochrona przed przelaniem się wody

Jürgen zdaje sobie sprawę, jakie koszty i zagrożenia może spowodować woda przelewająca się z wanny kąpielowej – i mądrze im zaradził.

Wanna kąpielowa u Felberbauerów jest wyposażona w zawór elektromagnetyczny zintegrowany z systemem Loxone. Po upływie czasu przewidzianego na napełnienie się wanny, zawór zamyka się i automatycznie zapobiega przelaniu się wody. Lepiej nie ryzykować.

«Fajnie i praktycznie»

«Najbardziej podoba mi się aplikacja. Uważam, że to praktyczne, gdy nie muszę biegać od przycisku do przycisku, żeby coś wyłączyć. Często pokazuję aplikację moim przyjaciołom w szkole, bo jest po prostu fajna i praktyczna.» opowiada nam fanka aplikacji Julia.

Spojrzenie w przyszłość

«Nawet jeśli teraz wszystko jest inne niż kiedyś, jesteśmy szczęśliwi, że zrobiliśmy ten krok. Wiele rzeczy wymaga czasu, żeby się do nich przyzwyczaić, ale kto nie przyzwyczaja się chętnie do mniejszej ilości czynności? Ciągle wymyślamy nowe rzeczy, które chcielibyśmy uzupełnić. Na przykład zastanawiamy się z Petrą nad możliwością sterowania telewizorem w pokoju Lukasa również przez system Loxone, ponieważ spędza przed nim zdecydowanie za dużo czasu. Ale zobaczymy…», uśmiecha się Jürgen.