Potřebuji vlastně inteligentní dům? Krátký úvod pro váhavce

Ondřej Brynych
Srpen 1, 2011 in Know How

Denodenně si řada lidí, kteří staví dům, pokládá tyto otázky. Tyto otázky slyšíme opravdu každý den. Rozhovory začínají větami jako:

 • To je pro mně moc drahé
 • Nepotřebuji domácí automatizaci
 • Nespatřuji v tom žádné výhody

Téma inteligentních domů není ani na českém a slovenském trhu žádnou novinkou, ale i přesto s nimi nepřišla řada lidí do styku. Dovolte mi, abych vnesl trochu světla do této problematiky.

Nemluvíme o lednicích

První věc, na kterou si vždy vzpomenu při takovýchto rozhovorech je snaha ostatních výrobců dělat z domácí automatizace něco jiného, než doopravdy je. Řada výrobců mluví například o nesmyslných funkcionalitách v budoucnosti. Jeden příklad za vše – lednice si sama řekně, kdy je třeba doplnit mléko. Kdo to potřebuje? Nikdo…

Do této chvíle neodvedly média v oblasti inteligentních domů dobrou práci. Mnoho lidí má opravdu takovou představu o inteligentních domech a musím uznat, že pokud má někdo takové mínění o domácí automatizaci, nedivím se, že se jí “bojí” nebo na ní není “připraven”.

Mluvíme o bydlení v inteligentním domě

Mluvme raději o reálných příkladech bydlení v inteligentních domech, které Vám usnadní život a přinesou úspory.

Vzkaz 1: Každý je jiný

Každý má individuální nároky a představy jak nejlépe v domácnosti bydlet. Domácí automatizace může každému z nás tato očekávání splnit. Důležité je vědet o možnostech inteligentního domu a rozhodnout se, co Vám vyhovuje.

Vkaz 2: Nároky na bydlení se mění

Bydlení v domě se pravidelně mění. Malé děti, které v dětském na začátku života pouze spí, chtějí po nějaké době v domě také “žít”. Co ale když dojdete do fáze, že chcete změnit dětský pokoj na kancelář? Přizpůsobí se tomu Vaše elektroinstalace?

Vzkaz 3: Zapomeňte na techniku

Udělejte si bydlení podle sebe a zapomeňte na techniku, která Váš inteligentní dům obsluhuje. Vše by mělo být podle Vašeho gusta a mělo by se automaticky přizpůsobit Vaším potřebám.

Vzkaz 4: Nenechte se omezovat!

Nenechte se odradit lidmi, kteří jsou z oboru, ale vlastne inteligentním domům vůbec nerozumí. Domácí automatizace je vynikající věc a připraví Vám do budoucna velkou  dávku radosti, komfortu, flexibility a hlavně úspor.

Poznejte možnosti

Velice důležité je, znát veškeré možnosti, které může inteligentní dům nabídnout. Existují dvě cesty, jak je poznat – buď být velice dobže informován nebo zkrátka navštívit pár inteligentních domů.

Velice erádi Vám sem napíšeme jedny z běžných funkcí, které ve svých domech používáme:

 • Použití pohybových senzorů v době nepřítomnosti jako čidla pro alarm. Bez toho, aniž byste museli mít další přídavné komponenty.
 • Pokud Vaše malá ratolest spí, vypněte zvonek u dveří a nechte blikat světla, abyste neprobudili dítě a zároveň věděli o návštěvě.
 • Regulujte vytápění v každé místnosti bez nutnosti sahat na termostat nebo dokonce hlavici topení.
 • Automatické stínění žaluzií v létě a automatické “sbírání” slunečních paprsků v zimě, kdy je nutné využít sluneční svit pro vytápění. Samozřejmostí je automatické zatažení žaluzií se západem slunce.
 • Tlačítko na “dobrou noc” – tímto tlačítkem vypnete vše v domě. Už se Vám nestane, že se budete vracet vypnout sporák nebo zhasnout světlo v garáži.
 • Nechte si zavolat na Váš mobilní telefon, že máte hodinu po západu slunce otevřená garážová vrata.
 • Pokud je již noc, je pro oči velký šok zapnuté světlo na 100%. Náš typ: nechte jej rozsvítit po půlnoci pouze například na 50% a využijte k tomu pohybový senzor, abyste nemuseli hledat ve tmě vypínač.
 • Aktivujte si svojí oblíbenou saunu již při cestě z práce domů.

A co Vy? Líbilo se Vám něco z tohoto malého výčtu?

Vyberte si pouze to, co se Vám líbí

Možná nejsou některé funkce z tohoto výčtu pro Vás vhodné a úplně Vám tak nesedí. To vůbec nevadí. Existuje řada dalších věcí, které se dají v inteligentním domě nastavit a záleží pouze na Vás. Jednoduše funkce, které nehcete využívat nechte někomu jinému.

Domácí automatizace je velice flexibilní a pokud se rozhodnete pro řešení od Loxone, je i jednoduché a můžete ovládání kdykoliv změnit.

Přemýšlejte do budoucna a uvědomte si, co v domě máte!

V současné době je takový trend, že si vybavíme domácnost velice hezkými věci, které jsou však drahé. Potřebujeme je vlastně ke svému života a vrátí se nám někdy jejich cena? Pár malých příkladů:

 • Kohoutek do koupelny stojí 400,- EUR. Vyvede Vás z míry 100,- EUR více za kabeláž?
 • CO se týče vybavení domácnosti, investujeme přibližně 10.000,- EUR do osvětlení. Ovládání těchto světel by Vás vyšlo zhruba na 800,- EUR…
 • Mé auto má dvouzónovou klimatizaci, parkovací senzory a Head Up Display. Chtěl bych “hloupější” domácnost než auto? Kde ztrávím daleko více času? Co si pořizuji na delší dobu?
 • Elektrické žaluzie stojí od 500,- do 1000,- EUR. Pokud investujete 80,- EUR do jedné žaluzie, budete mít inteligentní žaluzii, která bude inteligentně stínit nebo propouštět sluneční paprsky a tím i šetřit.
 • Interkomy s video funkcemi v ocelovém rámečku stojí 1500,- EUR. Miniserver pouhých 498,- EUR.
 • Mnoho komponent, které máte v domácnosti lze v budoucnosti vyměnit. Elektroinstalaci však nevyměníte!

Elektroinstalace budoucnosti

Ještě jedna (nejdůležitější) rada do budoucnosti:

Bez ohledu na to, jestli chcete plně inteligentní dům (a doufejme, že s Loxone) anebo “pouze” částečné ovládání domácnosti, myslete při provádění elektroinstalace do budoucnosti.

Nešetřete na “husích krcích”. Tahejte všechny kabely centrálně. Vybavte svojí domácnosti VELKÝM rozvaděčem. Pouze tak můžete Vaší inteligentní domácnost v budoucnosti vždy rozšířit. Kdo ví, jak se bude energie šetřit za pár let. S tímto systémeme máte však jistotu, že na tu dobu budete připraveni.

Máte ještě nejasnosti? Ptejte se!

Bylo by až podivující, kdybyste neměli žádné otázky Smile

Od toho jsme Vám k dispozici – na LiveChatu, mailu, telefonu. Využijte možnosti konzultace s našimi experty a informujte se.

A jako vždy – těšime se na každou Vaší reakci a komentář. Hodně zábavy při čtení našich stránek a samozřejm při realizaci Vašeho bydlení dle Vašich představ.

 

 

 

 

Chci být informován o novinkách