Potřebuji vlastně inteligentní dům? Krátký úvod pro váhavce

Ondřej Brynych
1 srpna, 2011 in Know How

Denodenně si řada lidí, kteří staví dům, pokládá tyto otázky. Tyto otázky slyšíme opravdu každý den. Rozhovory začínají větami jako:

 • To je pro mně moc drahé
 • Nepotřebuji domácí automatizaci
 • Nespatřuji v tom žádné výhody

Téma inteligentních domů není ani na českém a slovenském trhu žádnou novinkou, ale i přesto s nimi nepřišla řada lidí do styku. Dovolte mi, abych vnesl trochu světla do této problematiky.

Nemluvíme o lednicích

První věc, na kterou si vždy vzpomenu při takovýchto rozhovorech je snaha ostatních výrobců dělat z domácí automatizace něco jiného, než doopravdy je. Řada výrobců mluví například o nesmyslných funkcionalitách v budoucnosti. Jeden příklad za vše – lednice si sama řekně, kdy je třeba doplnit mléko. Kdo to potřebuje? Nikdo…

Do této chvíle neodvedly média v oblasti inteligentních domů dobrou práci. Mnoho lidí má opravdu takovou představu o inteligentních domech a musím uznat, že pokud má někdo takové mínění o domácí automatizaci, nedivím se, že se jí “bojí” nebo na ní není “připraven”.

Mluvíme o bydlení v inteligentním domě

Mluvme raději o reálných příkladech bydlení v inteligentních domech, které Vám usnadní život a přinesou úspory.

Vzkaz 1: Každý je jiný

Každý má individuální nároky a představy jak nejlépe v domácnosti bydlet. Domácí automatizace může každému z nás tato očekávání splnit. Důležité je vědet o možnostech inteligentního domu a rozhodnout se, co Vám vyhovuje.

Vkaz 2: Nároky na bydlení se mění

Bydlení v domě se pravidelně mění. Malé děti, které v dětském na začátku života pouze spí, chtějí po nějaké době v domě také “žít”. Co ale když dojdete do fáze, že chcete změnit dětský pokoj na kancelář? Přizpůsobí se tomu Vaše elektroinstalace?

Vzkaz 3: Zapomeňte na techniku

Udělejte si bydlení podle sebe a zapomeňte na techniku, která Váš inteligentní dům obsluhuje. Vše by mělo být podle Vašeho gusta a mělo by se automaticky přizpůsobit Vaším potřebám.

Vzkaz 4: Nenechte se omezovat!

Nenechte se odradit lidmi, kteří jsou z oboru, ale vlastne inteligentním domům vůbec nerozumí. Domácí automatizace je vynikající věc a připraví Vám do budoucna velkou  dávku radosti, komfortu, flexibility a hlavně úspor.

Poznejte možnosti

Velice důležité je, znát veškeré možnosti, které může inteligentní dům nabídnout. Existují dvě cesty, jak je poznat – buď být velice dobže informován nebo zkrátka navštívit pár inteligentních domů.

Velice erádi Vám sem napíšeme jedny z běžných funkcí, které ve svých domech používáme:

 • Použití pohybových senzorů v době nepřítomnosti jako čidla pro alarm. Bez toho, aniž byste museli mít další přídavné komponenty.
 • Pokud Vaše malá ratolest spí, vypněte zvonek u dveří a nechte blikat světla, abyste neprobudili dítě a zároveň věděli o návštěvě.
 • Regulujte vytápění v každé místnosti bez nutnosti sahat na termostat nebo dokonce hlavici topení.
 • Automatické stínění žaluzií v létě a automatické “sbírání” slunečních paprsků v zimě, kdy je nutné využít sluneční svit pro vytápění. Samozřejmostí je automatické zatažení žaluzií se západem slunce.
 • Tlačítko na “dobrou noc” – tímto tlačítkem vypnete vše v domě. Už se Vám nestane, že se budete vracet vypnout sporák nebo zhasnout světlo v garáži.
 • Nechte si zavolat na Váš mobilní telefon, že máte hodinu po západu slunce otevřená garážová vrata.
 • Pokud je již noc, je pro oči velký šok zapnuté světlo na 100%. Náš typ: nechte jej rozsvítit po půlnoci pouze například na 50% a využijte k tomu pohybový senzor, abyste nemuseli hledat ve tmě vypínač.
 • Aktivujte si svojí oblíbenou saunu již při cestě z práce domů.

A co Vy? Líbilo se Vám něco z tohoto malého výčtu?

Vyberte si pouze to, co se Vám líbí

Možná nejsou některé funkce z tohoto výčtu pro Vás vhodné a úplně Vám tak nesedí. To vůbec nevadí. Existuje řada dalších věcí, které se dají v inteligentním domě nastavit a záleží pouze na Vás. Jednoduše funkce, které nehcete využívat nechte někomu jinému.

Domácí automatizace je velice flexibilní a pokud se rozhodnete pro řešení od Loxone, je i jednoduché a můžete ovládání kdykoliv změnit.

Přemýšlejte do budoucna a uvědomte si, co v domě máte!

V současné době je takový trend, že si vybavíme domácnost velice hezkými věci, které jsou však drahé. Potřebujeme je vlastně ke svému života a vrátí se nám někdy jejich cena? Pár malých příkladů:

 • Kohoutek do koupelny stojí 400,- EUR. Vyvede Vás z míry 100,- EUR více za kabeláž?
 • CO se týče vybavení domácnosti, investujeme přibližně 10.000,- EUR do osvětlení. Ovládání těchto světel by Vás vyšlo zhruba na 800,- EUR…
 • Mé auto má dvouzónovou klimatizaci, parkovací senzory a Head Up Display. Chtěl bych “hloupější” domácnost než auto? Kde ztrávím daleko více času? Co si pořizuji na delší dobu?
 • Elektrické žaluzie stojí od 500,- do 1000,- EUR. Pokud investujete 80,- EUR do jedné žaluzie, budete mít inteligentní žaluzii, která bude inteligentně stínit nebo propouštět sluneční paprsky a tím i šetřit.
 • Interkomy s video funkcemi v ocelovém rámečku stojí 1500,- EUR. Miniserver pouhých 498,- EUR.
 • Mnoho komponent, které máte v domácnosti lze v budoucnosti vyměnit. Elektroinstalaci však nevyměníte!

Elektroinstalace budoucnosti

Ještě jedna (nejdůležitější) rada do budoucnosti:

Bez ohledu na to, jestli chcete plně inteligentní dům (a doufejme, že s Loxone) anebo “pouze” částečné ovládání domácnosti, myslete při provádění elektroinstalace do budoucnosti.

Nešetřete na “husích krcích”. Tahejte všechny kabely centrálně. Vybavte svojí domácnosti VELKÝM rozvaděčem. Pouze tak můžete Vaší inteligentní domácnost v budoucnosti vždy rozšířit. Kdo ví, jak se bude energie šetřit za pár let. S tímto systémeme máte však jistotu, že na tu dobu budete připraveni.

Máte ještě nejasnosti? Ptejte se!

Bylo by až podivující, kdybyste neměli žádné otázky Smile

Od toho jsme Vám k dispozici – na LiveChatu, mailu, telefonu. Využijte možnosti konzultace s našimi experty a informujte se.

A jako vždy – těšime se na každou Vaší reakci a komentář. Hodně zábavy při čtení našich stránek a samozřejm při realizaci Vašeho bydlení dle Vašich představ.

 

 

 

 

Chci být informován o novinkách