Loxone štandard: Senzory v izbách

Milan Randl
Srpen 21, 2014 in Know How

Loxone štandard predstavuje naše odporúčanie v oblasti senzorov pre váš domov. Na premenu domu na inteligentný dom potrebujete sadu senzorov – do domu všeobecne a tiež do jednotlivých izieb.

V tejto časti sa pozrieme na senzory v izbách. Naše odporúčanie je jednoznačné:

 

trenner_praesenzmelder_02

Senzor prítomnosti

Senzor prítomnosti dokáže zaznamenať človeka v miestnosti. Toto zariadenie vytvára základ pre celý rad užitočných funkcií. Montážou na strop bude mať Váš inteligentný dom všetko pod dozorom.

Senzorom prítomnosti získate:

 • inteligentné monitorovanie: senzor ako alarm
 • automatické osvetlenie závislé od času a priestoru: vo WC nepotrebujete žiadne tlačidlá, osvetlenie sa riadi prítomnosťou, pričom v noci sa zapne len tlmené svetlo.
 • šetrenie energie: osvetlenie je zapnuté len vtedy, keď je niekto v miestnosti. Svetlo sa po odchode z miestnosti vypne aj v prípade, že ste ho zapli manuálne.
 • automatizáciu pracujúcu s Vašou prítomnosťou: po vstupe do miestnosti sa automaticky spustí hudba.

trenner_tuerkontakt

Dverný/okenný kontakt

Integrovaný  v ráme alebo priložený na okne či dverách poskytuje informácie o ich stave (otvorené/zatvorené). V rámci Loxone štandardu ide o nutnosť  pre všetky vchodové dvere a ľahko dostupné okná.

Dverné a okenné kontakty

 • slúžia ako senzory alarmu: ak by sa niekto dostal dovnútra, budete na to upozornení.
 • umožňujú kontrolu zabezpečenia: pred spaním už nemusíte chodiť po celej domácnosti, ale stačí si pozrieť v smartfóne, či sú okná zatvorené.
 • ponúkajú ochranu pred vymknutím: ak ste na terase, kontakt zabráni automatickému spusteniu žalúzií, aby ste neostali uväznení na vlastnom dvore.
 • zabezpečia inteligentné tienenie: Po otvorení okna v kúpeľni za účelom vetrania sa žalúzie nevytiahnu, ale natočia sa ich lamely.
 • nastavia efektívne vetranie: pri otvorených oknách sa automaticky zníži teplota, na ktorú má byť miestnosti vykúrená.

trenner_taster

Tlačidlo

V inteligentnom dome nesmie chýbať staré dobré tlačidlo, ktoré je dlhodobo najobľúbenejším ovládacím nástrojom.

Prečo tlačidlo patrí do Loxone štandardu?

 • rýchly prístup: jedno stlačenie – rozsvieti sa svetlo.
 • jednoduchá obsluha: keďže ide o klasický spôsob ovládania, zvládne to naozaj každý, či už ide o hostí, alebo starých rodičov.
 • Jedno stlačenie, množstvo funkcií: všetko centrálne riadené. Naše odporúčanie: Dvojklikom sa vypne všetko v miestnosti. Trojklikom sa vypne všetko v dome. Stlačením tlačidla na dobrú noc sa vo Vašej inteligentnej domácnosti vypnú všetky spotrebiče a svetlá, aktivuje sa alarm, zníži sa teplota… jednoducho sa Váš dom uspí.
 • Manuálny zásah: Ste pánom/paňou domu. Veľa úloh sa vykonáva automaticky, ale vy môžete vždy zasiahnuť pomocou tlačidla. Vypnutie/zapnutie, či stíšenie/zosilnenie hlasitosti – stačí na to len jedno stlačenie.

trenner_temperaturfuehler

Snímač teploty

So snímačom teploty v každej izbe dokáže inteligentný dom zachytiť presnú teplotu v miestnosti. Malé, teplotné snímače s nízkymi nákladmi môžu byť umiestnené kdekoľvek – napríklad aj v tlačidle.

Prečo snímač teploty?

 • Správne vykurovanie – presná regulácia v miestnostiach: V spálni je počas celého dňa chladno, v kúpeľni je zapnuté kúrenie len ráno a večer… vďaka tomu je v každej izbe vždy požadovaná teplota. Samoučiaca sa regulácia vykurovania zistí, ako dlho trvá vykúrenie miestnosti a vďaka tomu ho vždy zapne včas.
 • Správne vychladenie: automatické tienenie je aktívne iba vtedy, ak teplota v miestnosti prekročí požadovanú hodnotu.
 • Energetická efektívnosť: Tienenie v inteligentnom dome je aktívne len v prípade, že je teplota v miestnosti dostatočne vysoká. Ak je pokles teploty výrazný (napríklad v prípade zabudnutého otvoreného okna), budete na to upozornení.
 • Štatistika: V Loxone inteligentnom dome môžete zaznamenávať hodnoty do štatistík, vďaka čomu sa veľmi jednoducho dostanete k údajom aj spred niekoľkých rokov.

Máte nejaké otázky týkajúce sa nášho Loxone štandardu pre izby? Alebo si len chcete byť istí, či je v projekte Vášho inteligentného domu zahrnuté všetko potrebné? Prejdite si detailne Loxone štandard na našich stránkach.

Loxone štandard

V našom webshope nájdete všetko potrebné pre Loxone štandard – od snímača teploty až po senzor prítomnosti.

CZ shop  SK shop

Chci být informován o novinkách