Kuriozita: 36ti tlačítko pro “jednoduché” ovládání…

Ondřej Brynych
29 února, 2012 in Know How

Téma inteligentních domů (domácí automatizace) plní média horem dolem. Zprávy, magazíny, časopisy, internetová média, fóra a další masové sdělovací prostředky jsou denně plné automatizace a vrývají se do podvědomí.

Přeci jen jsou ale občasné příspěvky médií spíše komické, než smysluplné. Podívejte se například na toto gigantické 36ti tlačítko, které jsme objevili v jednom magazínu:

image

Stojí v něm doslova “šest 6ti tlačítek pro jednoduché ovládání KNX systému”… Jak toto gigantické monstrum může být určeno pro “jednoduché” ovládání, nám doposud zůstává záhadou.

Naše tipy pro používání tlačítek

Tlačítka jsou nejdůležitějším ovládacím prvkem v domácnosti, protože jsou jednoduše dosažitelná a ovladatelná. Na druhou stranu se kvůli tlačítkům, kterým jsou přiřazeny nedůležité funkce, stále navyšuje počet tlačítek na zdi a celé ovládání se stává složité a nepřehledné. Díky domácí automatizaci však máte možnost ušetřit relativně velké množství tlačítek ve Vaší domácnosti. Přečtěte si naše tipy pro používání tlačítek:

Důležité funkce ovládejte tlačítky, ostatní přes APP & Web

Tlačítka používejte pro nejdůležitější funkce, které používáte denně. Funkce, které používáte pouze občas, můžete jednoduše ovládat přes mobilní telefon (APP) nebo přes webový prohlížeč.

Automatizace pomáhá ušetřit za tlačítka

Pokud chcete Vaše žaluzie, osvětlení nebo topení chcete ovládat pouze přes tlačítka, nepotřebujete žádný systém domácí automatizace. Využijte Váš systém na maximum a zautomatizujte většinu funkcí.

Příklad: Vaše venkovní osvětlení se může řídit východem a západem slunce. Vaše topení se bude automaticky řídit a na jeho manuální ovládání (v případě potřeby) využijete pouze jednoho tlačítka s uživatelským režimem. U velkého množství instalací naši partneři nemontují ani tlačítka pro žaluzie, protože se celý rok řídí úplně automaticky – pouze v případě potřeby je zákazníci ovládají přes App.

Vyhněte se zbytečnému zdvojování tlačítek

U vícetlačítek používejte všechny funkce odděleně – ne jako u klasických vypínačů. Jedno tlačítko = zapnuto i vypnuto. Velice často nás vícetlačítka lákají, abychom realizovali funkci zapnutu na jedno talčítko a funkci vypnuto na tlačítko vedle. U našeho systému je nejlepší použít jedno tlačítko na funkci zapnutí i vypnutí.

Odstraňte zbytečná tlačítka a nezdvojujte jejich funkce! Jedno tlačítko ovládá jedno světlo (scénu, skupinu světel), …

Využijte komfortní funkce Vašeho systému

Inteligentní systém, jako například Miniserver, může rozlišovat jednotlivé druhy stisku. Jednoklik, dvojklik, … nebo třeba krátký a dlouhý stisk.

Díky tomu můžete jedním stisknutím tlačítka rozsvítit světlo a dvojklikem zapnout Váš audiosystém – a to pomocí jednoho tlačítka!

Máte tip jak používat tlačítka v domě? Podělte se s námi o Vaše názory!

Chci být informován o novinkách