Jaké žaluzie do mého domu? Chytré žaluzie!

Milan Randl
11 srpna, 2014 in Know How

Rozhodnutí proměnit mé venkovní žaluzie na chytré žaluzie se ukázalo jako klíčové pro zachování mého duševního zdraví. Jako příjemný bonus pak vnímám značné úspory za energie a možnost vše ovládat z aplikace. Pojďme se ale v tomto příběhu se šťastným koncem na chvíli vrátit do ne tak šťastné minulosti.

Náš tip: Přečtete si náš nejnovější článek o porovnání možností ovládání žaluzií či rolet.

Ráno odcházím do práce a jako každý den se dívám na předpověď počasí. Poslední dobou se mi zdá, že od bezmyšlenkového tipování počasí přešli hlasatelé a hlasatelky k neprůstřelné frázi: Dnes bude slunečno až polojasno, místy přeháňky nebo bouřky. Skvělé… co budu dělat s mými žaluziemi? Zatáhnu je nebo je vytáhnu a budu riskovat přehřátí interiéru?

Když se procházím mezi domy, které kolem nás neustále rostou, často obdivuji velká francouzská okna a prosklené plochy. O to víc mě pak těší, že doba pokročila a lidé si konečně začali uvědomovat nutnost stínící techniky. Jedná se sice o další investici do domu, ale tato investice se v dnešní době velkých oken a dokonalých izolací stává nutností.

iPad stínení

Trocha nudné teorie:

Kontrolní otázka: kolik energie předá slunce přes skleněnou plochu orientovanou na jih o velikosti 1 m²? V naší zeměpisné poloze se jedná o cca 800 – 1000 Wattů na m². Kolik má průměrné francouzské okno m²? 6 m² (2 x 3 m)? To jsme skoro na 6 kW výhřevu a to se již můžeme bavit o celkové spotřebě domu v zimních měsících. V zimě skvělé, v létě peklo! 6 kW energie se nám dostává do domu pouze jedním oknem, bez jakýchkoliv dalších vlivů. V tu chvíli bez stínící techniky (ideálně chytrých žaluzií) máme reálný problém.

Zchladit dům je energeticky několikrát náročnější než jej ohřát a již naše předci věděli, proč stavěli metr široké kamenné zdi s úplně malinkými okny. Doba je ale jiná a je nutné se před sluncem chránit. Vhodným nakloněním lamel žaluzií jsme schopni odstínit velké množství teplých slunečních paprsků a výrazně tak snížit teplotu v interiéru, ale to ještě předbíhám.

Jaké žaluzie mám zvolit? Chytré žaluzie!

Na trhu je řada výrobců, kteří nabízejí různé tvary lamel – od tvaru

C, přes Z nebo S až po speciálně naohýbané lamely dle výšky… Z vlastní zkušenosti Vám mohu říct, že design žaluzií nehraje na tepelnou pohodu v domě až takový vliv jako zacházení s žaluziemi samotnými.

Jak již na začátku bylo řečeno, žaluzie představují podstatný zásah do rodinného rozpočtu a já, jako koncový uživatel bych od nich čekal zkrátka něco víc, než že je budu ručně ovládat – podobně jako vnitřní žaluzie na provázek. V praxi jde vypozorovat, že používání žaluzií má několik zákonitostí, které se v čase neustále opakují – jako každé ráno je vytahujeme, večer zase zatahujeme, přes den, pokud svítí slunce, tak zatahujeme, atp…

CZ žaluzie app

Co byste řekli na to, kdyby se žaluzie ovládaly úplně samy? Zní to jako science fiction, ale není. Díky Loxone Miniserveru (centrála inteligentního domu) budou žaluzie dělat konečně práci, pro kterou byly stvořené. Samozřejmě je vždy možný manuální zásah, ale to budete potřebovat opravdu jen zřídkakdy. V Loxone jim říkají automatické žaluzie a fungují přesně tak, jak potřebujete a jste zvyklí.

  • ráno se automaticky vytáhnou (ale samozřejmě ne, pokud si chcete přispat)
  • pokud se začne ohřívat dům na základě slunce, začnou automaticky stínit
  • večer udělají přesně to, na co jste zvyklí – třeba narovnají své lamely do vodorovné pozice

Co umí chytré žaluzie?

Lamely žaluzií jsou geniální vynález, který dokáže vhodným naklopením odstínit teplé sluneční paprsky, ale do interiéru nechá pronikat světelné paprsky. To je velice důležité, protože v místnosti nemáme tmu, ale tlumené světlo. Logika ukrytá v Loxone Miniserveru se postará o každou místnost zvlášť. Proč o každou místnost zvlášť? Přeci proto, že každé okno je nasměrované na jinou světovou stranu… Tím vás ale již nebudu zatěžovat, to nechte na na Loxone partnerovi nebo na našem pracovníkovi, který vám rád (nejen) s chytrými žaluziemi poradí.

Nevíte si rady s plánováním inteligentního domu? Rádi a zdarma vám pomůžeme! Stačí jen kontaktovat náš tým:

Kontaktujte nás

Chci být informován o novinkách