Dostaňte sa do vianočnej nálady: Vianočné osvetlenie v inteligentnom dome!

Milan Randl
19 prosince, 2014 in Know How

 

S blížiacim sa Štedrým dňom ste už možno premýšľali o tom, ako vyťažiť zo svojho Miniservera trochu viac, než vo všedné dni. Máme tu pre vás 2 príklady automatizácie osvetlenia s Loxone.

Príklad č.1: Vianočný stromček v Loxone Basecampe

collage_x-mas-tree

Našim kolegom v Basecampe sa za 30 minút programovania (je potrebné povedať, že kabeláž zabrala trochu viac času 😉 ) podarilo naprogramovať ich prvý inteligentný stromček.

collage2-x-mas-tree

A takto to funguje:

Vianočný stromček svieti len počas pracovných hodín, pričom jas svetiel je nastavený na 70% – a aj to len vtedy, ak je niekto v jeho blízkosti. Táto funkcia je zabezpečená senzorom prítomnosti. Ak Miniserver počas 3 minút nezaznamená žiaden pohyb, svetlá sa automaticky vypnú. Stromček bol ešte obohatený o svetelné scény, resp. 8 svetelných scén. Vždy keď Miniserver zaznamená nový pohyb, spustí novú scénu – inú farbu.

Tlačidlom môžete aktivovať osvetlenie aj mimo pracovných hodín – napr. na Vianoce.

Takto vyzerá automatizovaný stromček v Loxone Configu:

1 svetla

A v aplikácii:

2014-12-05-08-18-39 2014-12-05-08-18-20

Na automatizáciu osvetlenia bolo použité:

 

Príklad č.2: inteligentné svetielka

x-mas-roof

Druhý príklad je od Loxonauta Andiho a týka sa vianočnej svietiacej reťaze namontovanej na odkvape.

Pre vianočné osvetlenie vytvoril Andi v Loxone Configu prevádzkový režim. Tento režim je nastavený tak, aby bol aktívny každý rok v rovnaký čas: Od 1. decembra do 6. januára. Ráno sú svetielka zapnuté medzi 6.00 – 7:00. Večer sa osvetlenie zapne pri západe slnka.

Vďaka tomu je dom osvetlený len vtedy, keď to má zmysel. Západ slnka si Miniserver vypočíta sám (cez GPS súradnice, ktoré sú uvedené v Loxone Configu). Ak niekto z obyvateľov domu chce zmeniť čas zapínania osvetlenia, stačí na to pár kliknutí v aplikácii.

O 21:30 sa svetlá automaticky zhasnú. Presne v 6:00 sa zapnú na hodinu, vďaka čomu Andi odchádza z jeho inteligentného domu, ktorý mu spríjemňuje ráno.

Takto to vyzerá v Loxone Configu:

2 světla

3 světla

Andi použil tieto komponenty:

Na miesto, automatizovať, štart!

Takže, šťastnú automatizáciu 🙂 Alebo sa Vám podarilo urobiť či vymyslieť vlastné vylepšenie osvetlenia? Sme zvedaví na vaše projekty vianočného osvetlenia!

Všetky komponenty (okrem svetelnej reťaze) nájdete v našom webshope, resp. už ich možno aj máte doma a môžete ich využiť aj na tento účel.

Shop SK

Shop CZ

Chci být informován o novinkách