Oživení zahradní terasy! Vlastnoručně & Chytře:

Ondřej Brynych
15 května, 2013 in Know How

Paromatické osvětlení podstavce zahradního květináče

Chybí Vám něco, čím byste chtěli oživit Vaši terasu, balkón nebo zahradu? Umístěním bodových světel nebo barevných LED pásků a Loxone Miniserveru můžete jednoduše obohatit Vaší chytré venkovní scény. Vše jde vytvořit bez námahy a své pomoci!

Oživte si zahradu jak se Vám líbí – Níže uvedený příklad Vám ukáže, jak to může fungovat!

Hnědá kostka – Zahrada nyní ještě chytřejší!

Díky vlastnoručně vytvořeného podstavce květináče se stal náš referenční projekt “Hnědá kostka” ještě chytřejší.

“Pro obohacení terasy světelnou scénou jsme využili naše zahradní květináče, které se pro tuto funkci nádherně hodí. Ve spodní části květináče je připojen barevný LED pásek. Výsledkem je nepřímé a jemné osvětlení, které se vždy mění podle naší nálady. Během jednoho sobotního dne se stala naše terasa a zahrada zase o něco hezčí.”

Výsledek:

Použitím Miniserver & dalších komponent (PWM Dimmer, LED pásky, napájení, DMX Extension, příslušenství jako jsou kabely, konektory, atd.) můžete oživit Vaši terasu podobně jako na obrázku níže:


A tady je návod, jak na to:

Řemeslná část

Pro realizaci osvětlení podstavce květináče potřebujete správné nástroje (pájka, šroubovák, kleště, … obvyklé věci, které určitě najdete ve Vaší dílně), trošku řemeslného nadání, čas a špetku trpělivosti.

Nářadí pro sestavení RGB osvětlení


6 kroků jak vytvořit vlastními silami jednoduché osvětlení

Postup zapojení kabeláže LED pásky

 1. Naměřit délku LED pásků
  LED pásky musí mít požadovanou délku. Správné délky pásku dočasně připevněte samolepicí páskou.
 2. Pájení LED pásků
  V dalším kroku musíte napájet LED pásky v rozích.
  Pozor! Trpělivost je nutná.
  Nezapomeňte kabeláž izolovat smršťovací bužírkou pro ochranu proti vodě.
 3. Kabel s konektorem
  Pokud plánujete květináč přemísťovat, nezapomeňte napojit kabel s konektorem pro jednoduché propojení.
 4. Lepení
  Dočasné samolepicí pásky mohou zestárnout, proto pořádně povrch pod lepící páskou očistěte.
  A teď už chybí jen dřevěné lišty.
 5. Kabeláž
  Přívodní kabely pro PWM Dimmer a DMX Extension veďte ke zdroji.  Více o zapojení kabeláše se můžete dočíst v naší dokumentaci!
 6. Hotovo?
  Hotovo! Stále ale chybí osvětlení naprogramovat v Loxone konfiguračním softwaru tak, aby se ovládání stalo opravdu chytré a jednoduché.

Programovací část

Osvětlení lze automatizovat pomocí Miniserveru. V našem domě nenaleznete ani jedno tlačítko pro ovládání nasvícení květináčů.

“Od této chvíle nemusíme efekty osvětlení květníku ručně zapínat ani vypínat. Funkce je automaticky nastavena pro správnou situaci a dobu, kdy se večer na terase pohybujeme.”


Dveřní kontakty pro správnou funkčnost:

Otevřením dveří se nasvícení podstavce květináče automaticky aktivuje. V Loxone Config je nastaveno, že toto platí pouze od soumraku do svítání. Během dne, když jsou dveře otevřené,  je osvětlení vypnuto.

Tato scéna byla přizpůsobena potřebám majitelům domu: Každou minutu se barvy jemně mění a terasa tak vypadá při tomto nasvícení daleko živější a příjemnější. Nelíbí se Vám v daném okamžiku barva, která právě svítí? Žádný problém! Barvy můžete jednoduše změnit prostřednictvím Loxone App přes Váš iPhone nebo iPad.


Jakmile se večer dveře zavřou, tak se celá zahrada automaticky uvede do režimu spánku.

Výhled do budoucna:

V současné době plánujeme na naší zahradě realizaci bazénu. “S LED svítidly budeme chtít bazén také nasvítit. Světla terasy a bazénu nám vytvoří správnou atmosféru jemných barev pro trávení našeho voleného času.”

Chci být informován o novinkách