Co je chytrý dům? Obyvatelé odpovídají na otázky! Část 1/2

Milan Randl
4 září, 2013 in Know How

2 OBYVATELÉ ODPOVÍDAJÍ NA OTÁZKY O JEJICH CHYTRÉM DOMĚ!

V předchozích článcích jsme více méně popisovali náš pohled na chytré domy. Dnes tomu bude trošku jinak. Tentokrát si vezmou slovo obyvatelé chytrého domu a podělí se s Vámi o své zkušenosti s bydlením v něm. Loxonaut Manuel Nader a jeho žena Vám krátce poví o tom, co jsou jejich nejoblíbenější funkce pro jejich chytrý dům.

Ale všechno popořádku… Dozvíte se, jaké 3 funkce má Manuel nejraději a co pro něj vlastně chytrý dům znamená.

 

INFORMACE

Jméno: Manuel Nader
Bydliště: Pfarrkirchen i.M., Horní Rakousko
Koníčky: jízda na kole, plavání, tenis, hraní si s chytrým domem
Oblíbená barva: zelená Manuel Nader
Loxone instalace: červenec 2012
Manuel Nader - chytrý dům

 

Manuel bydlí spolu se svou manželkou Viktorií v rodinném domě v Horním Rakousku. Během výstavby domu zaimplementovali řadu chytrých funkcí. Programování si jako správný Loxonaut dělal samozřejmě sám. Ale pojďme se podívat, co vlastně pro Manuela chytrý dům znamená.

 

Chytrý dům pro mě znamená…

… ulehčení od rutinního denního života. V pozadí se neviditelně stará o to, abychom se v domě cítili pohodlně a dává vždy pozor na to, co se v domě děje. Mimo to skvěle plní funkci alarmu a snižuje naše náklady na energie.

Krátce řečeno: Bez chytrého domu si žití již nedovedu představit!

 

MÉ TOP 3 FUNKCE V CHYTRÉM DOMĚ

Zeptali jsme se Manuela na jeho top 3 funkce v jejich chytrém domě. Shodují se Vaše oblíbené funkce s jeho?

Předáváme Manuelovi slovo:

1. NOČNÍ SVĚTELNÁ SCÉNA

Můj favorit číslo jedna je v chytrém domě určitě “noční světelná scéna”, kterou aktivujeme přes “Tlačítko na dobrou noc”. Film končí, je čas jít spát. Jediným klikem na tlačítko se dům přepne do nočního režimu – to znamená:

  • všechny spotřebiče se odpojí od sítě,
  • všechny dveře se automaticky uzavřou (vchodové samozřejmě),
  • vypne se světlo v obývacím pokoji,
  • světlo v ložnici se setmí,
  • pohybové senzory se přepnou do nočního režimu

 

Zvláště noční režim našich pohybových senzorů je pro mě velice užitečný. Nejhorší je ten pocit, kdy se probudíte a rozsvítíte světlo naplno – to jste pak chvíli úplně slepí. Díky bohu, že žijeme v chytrém domě:

Pokud se někdo z nás v noci vzbudí a vstane z postele, následuje rozsvícení LED pásku pod postelí. Pásek je rozsvícen pouze slabě, abych jednak neoslepl a pak hlavně, aby se neprobudila Victoria. Rozsvícení je jednoduché a zajistí jej pohybový senzor. V každé místnosti máme pohybový senzor a díky tomu je celá má noční výprava lehce prosvětlena, abych do ničeho nenarazil 🙂 .

Jedna z nejpoužívanějších funkcí u nás je “Tlačítko na dobrou noc”.

Dále k Manuelovo favoritu č. 2.

2. POŽADOVANÁ TEPLOTA 24/7

V našem chytrém domě je vždy nastavena ta správná teplota – 24 hodin denně. V létě tuto funkci plní automatické žaluzie a v zimě regulace pokojové teploty v každé místnosti. Miniserver zajistí zbytek: pohodlnou teplotu v našem chytrém domě. A co je na tom nejlepší? Mimo požadované teploty se vše projeví na našem účtu za energie – neuvěřitelné úspory.

3. NAŠE CHYTRÁ SAUNA

Náš list top 3 chytrých funkcí uzavírá naše chytrá sauna, která je kdykoliv přístupná přes náš mobilní telefon. Jakmile ji zapneme a je vyhřátá, začnou nám blikat světla v obývacím pokoji – to je signál, že se můžeme jít saunovat. V sauně máme pod lavičkami LED pásky, které navozují tu správnou atmosféru plynulou změnou barvy. Jakmile se rozsvítí bílá barva, je to pro nás signál, že skončil saunovací cyklus – to je místo neustálého sledování přesýpacích hodin v sauně :-).

V NAŠEM CHYTRÉM DOMĚ JEŠTĚ CHYBÍ…

… alarm pro případ, že děti budou spát a my se budeme saunovat. Děti ale prozatím nemáme, ale pokud přijdou, tak nás budou blikající světla varovat, že děti právě opustily svůj pokoj. Chytrou zahradu a samozřejmě chytrý bazén, automatickou sekačku na trávu, … existuje ještě hodně funkcí, které postupem času budeme realizovat. S Loxone to není ale žádný problém. Chytrý dům je kdykoliv rozšiřitelný!

Děkujeme Manuelovi za jeho názor na chytrý dům! Samozřejmě jsme nenechali odpovídat jenom Manuela a zeptali jsme se i jeho drahé polovičky. Rozhovor s Viktorií naleznete v druhé části našeho seriálu!

A co je vlastně chytrý dům pro Vás? Napište nám Váš názor!

P.S.: Nepropásněte žádný náš příspěvek: Loxone Blog RSS Feed nebo Facebooku či Google+!

Chci být informován o novinkách