4 největší energetické prohřešky a jak je díky Miniserveru eliminovat!

Ondřej Brynych
27 listopadu, 2012 in Know How

Energetické Prohřešky: Každý z nás již nějaký menší či větší prohřešek spáchal. Často je samozřejmě pácháme nevědomky nebo také z pohodlnosti. S Loxone Miniserverem můžete na plýtvání zapomenout, protože se o ně postará!

4 největší prohřešky a plýtvače v našich domácnostech, které dokáže Miniserver eliminovat již v zárodku:

1. Svítící světlo, když jej nepotřebujeme

chodba_1Již se Vám stalo, že jste zapomněli svítit světlo ve sklepě a všimnuli jste si toho až následující den? V méně používaných místnostech (koupelna, předsíň, sklep, podkroví, …) se běžně stává, že světlo svítí déle, než musí. Máte mnoho možností, jak tomuto plýtvání zabránit:

 

  • Jedním tlačítkem – říkejme mu „Tlačítko na dobrou noc“, můžete zhasnout všechna světla v domě. Tlačítko doporučujeme umístit do ložnice
  • Pokud stisknete „Tlačítko na dobrou noc“, automaticky se upraví i noční osvětlení. Intenzita se upraví na nejnižší úroveň přesně tak, abyste trefili na toaletu nebo se Vaše děti nebály
  • Málo používané místnosti ovládejte přes pohybový senzor a senzor osvitu. Teprve až ve chvíli, kdy venkovní světlo nestačí, spíná pohybový senzor světla. Takto může také fungovat Vaše světlo na chodbě – pokud je noc, světlo se nerozsvítí na 100%, ale pouze na 50%, aby Vás neoslnilo
  • Pokud zapomenete rozsvícené světlo, Miniserver Vám zavolá! Díky službě Caller je možné si nechat na jakoukoliv událost zavolat – třeba pokud světlo svítí déle, než by mělo.

2. Čerstvý vzduch – další neřest

oknaVětrání je důležité. Díky větrání máte v místnosti k dispozici čerstvý vzduch a samozřejmě slouží také jako prevence vzniku plísní. Větrání se řadí do kategorie plýtvání hlavně z toho důvodu, že po celou dobu větrání topíme pánu bohu do oken. Díky Miniserveru ale dojde ihned po otevření okna k vypnutí topení v dané místnosti.

  • Jakmile dojde k otevření okna, posílá se tato informace do Miniserveru a ten už ví, že má automaticky okamžitě zaškrtit okruh v dané místnosti. Topení pánu bohu do oken je minulostí.
  • Protože se také může stát, že na otevřené okno zapomenete, můžete si nastavit jednoduché upozornění. Je jedno, zda zvolíte zablikání světel v celém domě nebo například telefonát  volba je již na Vás.
  • Můžete také samozřejmě využít i senzor vlhkosti. Jakmile se místnost dostatečně vysuší, dá Vám Miniserver vědět, že máte zavřít okno.

3. Odpojení spotřebičů od sítě

vypinaniSpotřeba elektrických spotřebičů ve Stand-By režimu je na třetím místě v našem žebříčku žroutů energie.Pohodlnost, která jde na vrub Vaší peněžence a našemu živnostnímu prostředí. Nechte za Vás přemýšlet Miniserver: Automaticky odpojí všechny žrouty energie. Například:

 

  • „Tlačítko na dobrou noc“ – jakmile jej stisknete, dojde k odpojení od energie všech spotřebičů, které nepoužíváte.
  • Automatické vypnutí všeho Pokud chcete, můžete mít také vše vypínat automaticky. Pokud se rozhodnete, že od 24:00 do 6:00 a od 7:00 do 17:30 budou všechny spotřebiče odpojené, Miniserver se o to postará. Již nemusíte myslet na maličkosti.

4. Neefektivní topení

topeniV mnoha domácnostech je to realita. Přetopené nebo naopak velmi podtopené místnosti, které potom při vytápění, znamenají pro Vaší kapsu platbu neuvěřitelného množství energie navíc. Dejte sbohem plýtvání a šetřete i když vytápíte!

 

S inteligentní regulací pokojové teploty od Loxone je bod číslo 4 minulostí. Domácnost bude topit pouze ve chvíli, kdy to potřebuje a je jedno, zda máte novostavbu nebo 40 let starý dům.

Dokonce ve starých budovách je potencionál úspor ještě daleko vyšší. Více se o tom můžete dozvědět v našem referenčním projektu “Vytápěná domácnost”! Referenční projekt ukazuje, jak Vám Miniserver pomáhá s úsporami a vytápěním všeobecně.


Znáte další žrouty energie, se kterými jste si poradili? Řekněte nám o nich!

Chci být informován o novinkách