IR ovládání

IR ovládání se používá pro komplexní IR kódy, které vždy posílají různé kódy, když stisknete stejné tlačítko na dálkovém ovladači.

Obsah


Vstupy

Zkratka Krátký popis Popis Rozsah hodnot
I1-6 Input 1-6 Vstup 1-6




Výstupy

Zkratka Krátký popis
Txt Text




Vlastnosti

Krátký popis Popis Výchozí hodnota
IR příkaz Vysílaná data pro IR aktor budou sestavena z tohoto textu a vstupní hodnoty.
Více informací se dozvíte v nápovědě.
-




Struktura IR příkazu

V IR příkazu jsou jednotlivé bloky příkazů odděleny mezerou, proto se uvnitř bloků příkazů nesmí používat mezera.
Sekvence příkazů může mít maximální délku 256 bitů.
U IR příkazu se vynechává počáteční a koncový bit.

Blok hodnot

Pomocí tohoto bloku lze ovlivnit posloupnost příkazů na vstupech. Klíčová slova "V1-V6" se používají k reprezentaci vstupů "I1-I6". V bloku hodnot lze pro vstup definovat bitové sekvence pro různé vstupní hodnoty.
Například blok hodnot začíná klíčovým slovem "V1" a od definic hodnot je oddělen dvojtečkou ":". Poté následuje seznam definic hodnot oddělených středníkem ";". Definice hodnoty se skládá ze vstupní hodnoty a příslušné bitové posloupnosti, kterou reprezentuje, oddělených dvojtečkou.
Desetinná čísla se uvádějí s oddělovací tečkou (např. 16,5).
Příklad:
Blok hodnot: Pokud je v I1 hodnota 3, použije se pro tento blok hodnot bitová sekvence 0011.

Konstantní blok

Tento blok lze použít k definování konstantní bitové sekvence v sekvenci příkazů. Konstantní blok začíná klíčovým slovem "C" a od příslušné bitové sekvence je oddělen dvojtečkou ":".
Příklad:
Konstantní blok: C:0101101000001 => V sekvenci příkazů je použita statická bitová sekvence 0101101000001.

Blok kontrolního součtu

Tento blok lze použít k vložení 8bitového kontrolního součtu do sekvence příkazů. Blok kontrolního součtu začíná klíčovým slovem "S" a od definic je oddělen dvojtečkou ":". Následuje metoda kontrolního součtu, která se má použít, přičemž lze zvolit jednu ze dvou běžných metod kontrolního součtu pro IR příkazy (S:1 nebo S:2). Kontrolní součet se vypočítá z celé sekvence příkazů.

Blok měniče

Tento blok lze použít ke kopírování a invertování bitových řetězců v sekvenci příkazů. Blok invertoru začíná klíčovým slovem "I" a od definic je oddělen dvojtečkou ":". Následuje relativní pozice bitů, které se mají kopírovat, a od počtu bitů, které se mají invertovat, je oddělen středníkem ";".
Příklad:
Invertorovací blok: Příklad: I:8;4 => Invertor bude počítat 8 pozic zpět a použije 4 bity v invertované podobě pro sekvenci příkazů.
IR Příkaz: C:0101101000001 I:8;4 => Část, která se kopíruje, odpovídá "0100", zde se invertuje ("1011") a přidá se do sekvence příkazů. V tomto příkladu je výsledkem sekvence příkazů "01011010000011011".


Vytvoření příkazu IR

Pro vytvoření IR příkazu pro dálkové ovládání je nutné znát jeho strukturu. Tuto strukturu můžete získat buď přímo od výrobce zařízení, nebo analýzou vysílaných příkazů.
Ve většině případů je pro klimatizační zařízení vyžadováno samotné IR ovládání. Tyto dálkové ovladače mají často displej, který zobrazuje aktuální stav klimatizace. U těchto zařízení je při každé změně celý stav odeslán do klimatizace prostřednictvím IR příkazu.
Aby bylo možné pochopit strukturu tohoto příkazu, doporučuje se zaznamenat několik příkazů dálkového ovládání a zaznamenat, který stav byl aktivní pro každý příkaz. Na základě těchto informací je možné určit význam každé sekvence bitů v sekvenci IR příkazů. Vysílanou sekvenci příkazů lze zobrazit v Loxone Config. Jakmile je známa přesná struktura sekvence, lze ji převést na IR příkaz. Doporučuje se zjistit, které funkce zařízení jsou skutečně potřebné k jeho ovládání. Jakékoli speciální příkazy lze ve většině případů ignorovat.


Příklad programování

Klimatizace Hitachi

Pořadí příkazů pro klimatizaci Hitachi se zadává v okně vlastností IR ovladače:

Klimatizace Mitsubishi

Pořadí příkazů pro klimatizační jednotku Mitsubishi se zadává v okně vlastností IR ovladače: