Vytápěná domácnost

STUPEŇ 1   tl_files/loxone/content/content_images/ref_1-star.png

Systém od Loxone vytápí dům o rozloze 110 m² plně automaticky. V instalaci byly použity bezdrátové komponenty.

O projektu

JMÉNO: Vytápěná domácnost
MÍSTO: St. Stefan, Rakousko
PLOCHA: 110m²
ROK VÝSTAVBY: 2011

Rozhodli jsme se svěřit naše ovládání vytápění do rukou Loxone Miniserveru. Náš byt o rozloze 110 m² je součástí staršího statku a nebyl moc dobře izolován. Původně nebylo možné nastavit teplotu v každé místnosti zvlášť, tak jak bychom si představovali. Díky Loxone máme však problém pod kontrolou. Použitá bezdrátová technologie umožnila realizovat instalaci bez složitých zednických úprav a naše bydlení se tak stalo komfortnější a pohodlnější.K dosažení funkčnosti Loxone konfigurace je popsáno níže a bylo dokončeno během 2 hodin. Nastavení routeru a síťových funkcí nám kvůli poskytovateli internetu trvalo přibližně 8 hodin. Nejjednodušší bylo nainstalovat potřebné zařízení, které nám trvalo něco kolem 1 hodiny práce.

Individuální vytápění místností je nejen praktické, ale také nám pomáhá ušetřit mnohem více peněz. S Loxone Miniserverem by jsme mohli ušetřit kolem 1000€ ročně. Celkové náklady instalace od Loxone stály přibližně 2500€. Takže díky úspoře na topením se nám peníze za pořízení vrátí v následujících 2,5 letech.

Uvnitř můžete najít

Už žádné zbytečné vyhazování peněz

Naše topení je nyní také šetrnější k životnímu prostředí: Systém vytápí náš byt pouze tehdy, pokud jsou zavřená okna. Při otevřených oknech není tepelný výkon ovlivněn, protože ventily jsou zavřené. Proto nevyhazujeme peníze oknem ven.

Více o ovládání topení

Naše vytápění umí mluvit

Je pochopitelné, že ve starších budovách je nutné častěji větrat. Občas se ale stane, že necháme některé okno otevřené déle, než je žádoucí a místnost se tím rychle ochladí. Když teplota v místnosti klesne pod 15°C nebo některé okno zůstane otevřené, Loxone Caller Service nám zavolá a tuto skutečnost nám sdělí předem nahraným hlasem. Můžeme tedy reagovat včas a zabránit tomu, aby se dům znovu dlouho vytápěl. Tímto způsobem opět ušetříme nemalé náklady za spotřebovanou energii.

Více o našich Cloud Services

Funkce proti mrazu

Náš vytápěcí systém má vestavěnou funkci proti mrazivému počasí. Pokud teplota v bytě klesne pod  5°C, pak se topení aktivuje automaticky. Je to nezbytná prevence proti zamrznutím vody nebo prasknutím zdiva, což by vedlo k nečekaným nákladům za opravu. Tato funkce se například hodí, když jsme v zimě na dovolené a v některé místnosti zůstane otevřené okno a my nemůžeme rychle reagovat.

Oblíbená funkce Favorit

Systém vytápění pracuje na noční směny

Naše topení občas vytápí byt "přesčas". Pro mou přítelkyni je nainstalovaný samostatný vytápěcí program, protože pracuje na noční směny v nemocnici jako zdravotní sestra a často přichází domů, když už jsem v práci. Normálně topení běží do 7:00 hodin ráno. Pro ní je ale nastaven noční režim vytápění. To znamená, že když příjde ráno z práce domů a chystá se jít spát, aby měla ložnici krásně vytopenou. Noční režim máme nastavený následovně: Kuchyň a koupelna jsou vytápěny od 7:30 do 8:15, v ložnici se zůstává topit až do poledních hodin a odpoledne se topení rozehřeje v celém bytě. Občas se stane, že přítelkyně přijíždí zpátky domů později, a proto si noční režim zapíná přes aplikaci v iPhonu, aby se v bytě netopilo zbytečně brzo.

Každá místnost má správnou teplotu

Ani jedna místnost nemá nastavenou teplotu stejně. V koupelně by mělo být vždy tepleji než v jiných místnostech. V ložnici máme nastavenou hodnotu teploty na 18°C, v kuchyni a obývacím pokoji máme nastavenou teplotu v rozmezí od 21°C do 22°C.

Varování o vybitých bateriích

Hlavice na radiátorech používají baterie. Jakmile se baterie vybije na určitou hranici, systém nás o této skutečnosti předem informuje emailem. Nemůže se proto stát, aby vytápění v některých místnostech přestalo fungovat. Informace o stavu baterie systém zasílá jednou ročně. Jak praktické, nemůžete myslet na všechno.

Vytápění je nastaveno pro každý den a určité časové intervaly zvlášť:

Náš vytápěcí systém jsme upravili pro všechny dny zcela individuálně a podle našich potřeb. Pracovní dny, víkendy, prázdniny - topení vytápí pouze když jsme doma.

Dozvědět se více

Víkendový režim vytápění

Ať už svátky nebo víkendy, žádný den není pro nás stejný. Proto jsme implementovali program pro víkendy a prázdniny. Takže pokud jsme v těchto dnech doma, můžeme si užívat komfortní teploty v každé místnosti.

Nastavení v pracovní dny

Loxone Miniserver ovládá vytápění bytu tak, že každá místnost dostane tolik tepla, kolik v daném okamžiku potřebujeme. Ráno, od pondělka do čtvrtku, se vytápí koupelna a kuchyň na požadovanou teplotu. V noci je vytápěna pouze ložnice a obývací pokoj se ohřívá v odpoledních hodinách. V pátek odpoledne se vytápí celý byt.

Prázdniny: Náš byt je v hlubokém spánku

Když trávíme čas na dovolené, ovládání topení je v režimu hlubokého spánku. Den před příjezdem domů, si můžeme topení jednoduše aktivovat přes iPad. Jakmile dorazíme domů, v bytě je už krásně teplo.

Nezáleží na tom, jestli se vracíme domů dříve nebo později

Občas se stává, že se vracíme domů dříve nebo později, než jsme plánovali a nastavený program není ještě aktivní nebo naopak. Při této situaci můžeme topení zapnout nebo vypnout i dříve pomoci iPadu nebo iPhonu. Tato funkce nám ušetří čas k vytápění a při příjezdu domů se v teplém bytě cítíme skvěle. Když víme, že domů přijedeme později, nastavíme čas sepnutí topení později a tím tak opět ušetříme domácímu rozpočtu.

Více o Loxone Apps

Ovládání topení jedním prstem

Někdy nastane situace, kdy si přejeme více tepla. V tomto případě stačí přejetím prstu na iPadu teplotu o 2 stupně zvýšit. Tato funkce se hodí, když se právě necítíme dobře a trávíme čas pod peřinou. Nikomu se přece nechce zvedat z vyhřátého pelíšku a jít pootočit ventilem na radiátoru.

Inteligentní vytápění při oslavách

V případě, že pořádáme doma nějakou oslavu, máme nastavený režim Oslava. Teplota se snižuje v místnostech, kde se oslava koná (kuchyň, obývací pokoj). Tělesná teplota návštěvy nám také pomáhá vytápět zmíněně místnosti, takže není třeba nastavovat při těchto příležitostech teplotu vyšší jak 17°C. Jakmile oslava skončí, místnosti se velmi opět rychle vytopí na potřebnou teplotu... Jak chytré!

Pomůžeme Vám s Vaším projektem

Chcete mít ve Vašem domě podobné funkce? V Loxone Vám, jako stavařům či restaurátorům, rádi poskytneme služby našeho projektového týmu, který Vám pomůže bezplatně s naplánováním Vaší inteligentní domácnosti.

Náš projektový tým s Vámi provede konzultaci a pomůže Vám zrealizovat svůj sen o perfektní inteligentní domácnosti.

Podat žádost o podporu projektu

Do webshopu 

Technické informace

Dosažení funkčnosti Loxone konfigurace bylo dokončeno během 2 hodin. Nastavení routeru a síťových funkcí nám kvůli poskytovateli internetu trvalo přibližně 8 hodin. Nejjednodušší bylo nainstalovat potřebné zařízení, které nám trvalo něco kolem 1 hodiny práce.

Použité komponenty

  • 1x Miniserver
  • 1x Napájecí zdroj
  • 1x EnOcean Extension
  • 8x Bezdrátová hlavice s teplotním senzorem
  • 1x 24V Elektrotermická hlavice
  • 4x Bezdrátové okenní kontakty