Smart Suburbia

STUPEŇ 4   tl_files/loxone/content/content_images/ref_4-star.png

Objekt nabízí domácí automatizaci na vysoké úrovni. V této chytré stavbě je vyčerpáno mnoho možností, které by měl inteligentní dům obsahovat.

O projektu

JMÉNO: Smart Suburbia
MÍSTO: Reading, Velká Británie
ROK VÝSTAVBY: 1960, Rekonstrukce
PLOCHA: 140m²

 

Tento typický dvojdomek nedaleko Readingu v Berkshire může zvenčí sice vypadat jako ostatní domy v jeho okolí a Velké Británií, ale uvnitř se skrývá kouzlo domácí automatizace. Interiér tohoto domu byl navržen mladým párem do posledního detailu. Během projektu se myslelo na to, aby dům byl sice plně automatizován, ale aby neztratil svůj tradiční nádech.

Klíčovým faktorem pro tento projekt bylo zlepšit každodenní život v domě některými chytrými funkcemi jako například kontrola otevřených oken nebo zhasnutí všech světel při odchodu z domu. Při instalaci se myslelo i na náklady za elektrickou energii. Proto zde nechybí reguluce topení v jednotlivých místnostech. Na Loxone Miniserver byl kladen i tzv. "Wow" efekt, který tento dům obohacuje. Jako příklad můžeme uvézt schovanou televizi za posuvným obrazem, pokud se na ni zrovna nedíváme...

Vše pod kontrolou

Rozsviťte svůj život

Aby jsme ušetřili čas i peníze za osvětlení, nastavili jsme v každé místnosti světelnou scénu pro různé příležitosti. V naší kuchyni jsme chtěli mít osvětlení pro každou denní činnost. Ráno při snídani máme decentně osvětlený bar, což nám pohodlně umožňuje snídat a bez problému číst naše oblíbené noviny, aniž by jsme museli trápit naše oči! Když se blíží večer a chystáme se vařit, tak si aktivujeme světelnou scénu pro vaření. Při této světelné scéně se rozsvítí světla nad celou kuchyňskou linkou a sporákem. Jakmile je čas na servírovaní jídla, zapneme světelnou scénu pro večeři. Osvětlení v prostoru kuchyně zhasne a rozsvítí se světla nad jídelním stolem. Všimněte si, že u každé světelné scény máme nastavenou jinou barvu podsvícení pod kuchyňskou linkou.

Více o světelných scénách

Zhasnout světla, přichází noc!

Moje žena má ráda osvětlení při kterém se cítí dobře, toho krásně docílila rozmístěním různých druhů lampiček po celém domě. Na druhou stranu si nedokážete představit, jaká je to fuška, když chodíte po domě a zhasínáte všechny lampy zvlášť. Jakmile nastavíme budíček pro další ráno, můžeme všechno osvětlení jednoduše vypnout přetažením prstu po displeji svého smartphonu.

Jemné probuzení ...

Už nás nebavilo vstávat za hlučného zvuku obyčejného budíku nebo vibrujícího telefonu na nočním stolku. Rozhodli jsme se přizpůsobit naše buzení trošičku příjemněji než klasickým budíkem. Když ráno přijde ten správný čas, začnou se pomalu rozsvěcovat světla a stupňovaně se zapne naše oblíbená radio stanice. Přesně taková scéna nám při vstávání vyhovuje!

Zónové vytápění

Topení v našem domě ovládáme v každé místností odděleně, což nám ušetří nemalou částku za vytápění. Každý pokoj má nastavenou teplotu, kterou potřebujeme a je nám příjemná. Díky tomuto nastavení zbytečně nevytápíme části domu, které nejsou aktivně využívány.

Více informací

Dva způsoby, jak ušetřit peníze za topení

Neohřívejte místnosti, které nemusíte. Od dob, kdy už nežijeme jako eskymáci, máme rádi, aby jsme se cítili v naší domácnosti útulně a nemrzli. Místo jednoduchého termostatu někde na zdi, používáme Miniserver k vytápění jednotlivých místností zvlášť, které můžeme navíc ovládat odkudkoliv v domě z našeho smartphonu.

Pracujeme z domova

Pro vytápěcí systém již nepoužíváme tlačítko “override”, které nám zapne topení v celém domě, když zrovna pracujeme z domova. Pro tuto situaci na Miniserveru zapneme režim “Práce doma”, což aktivuje topení jen v místnostech, které aktivně využíváme.

Pocit tepla

V našem obývacím pokoji máme krbová kamna se zadním výměníkem, kterým můžeme v případě potřeby také ohřát část našeho domu. Krb jsme samozřejmě integrovali do našeho chytrého systému. Jakmile teplota v krbových kamnech dosáhne nastavené teploty, teplotní senzor automaticky vypne ústřední vytápění. Tento způsob nám umožňuje trávit pěkné teplé večery před krbem a hlavně nám šetří náklady za vypnuté centrální topení.

Více o ovládání topení

Oblíbená funkce Favorit

Ooops! Zapomenuté otevřené okno...

Zapomenuté otevřené okno je klasická věc, kterou zná úplně každý - speciálně v kuchyní nebo v koupelně. S Loxone už nebudete muset zběsile běhat po domě a zjišťovat, jaké okna jste nechali otevřené při odchodu z domu ven. Proč po každé myslet na otevřená okna nebo dveře? To je otazka, na kterou si musí odpovědět každý sám.

My jsme tomu předešli funkcí “Jdeme pryč” (dvojitým stisknutím tlačítka na zdi u našich vchodových dveří nebo skrz aplikaci v našem telefonu). Jakmile Miniserver příjme příkaz, zkontroluje všechny okenní senzory a pošle nám zprávu, která okna zůstala otevřená.

Zastrašení nezvaných hostů!

Nemohli jsme také zapomenout na bezpečnost našeho majetku. Pokud jsem pryč z našeho domu, pohybové senzory slouží jako čidla pro náš alarm. Jakmile někdo nezvaný vstoupí do naší domácnosti, všechny světla se na plno rozsvítí a zároveň se velmi hlasitě spustí nastavený zvuk - například ostrý náraz kovu, nebo klasická siréna :). Toto nastavení určitě odežene všechny vetřelce pěkně rychle daleko od našeho domu. Pokud nás však opravdu někdo nečekaně navštíví, obdržíme o této aktivitě od Miniserveru zprávu, která nás na tuto skutečnost upozorní.

Více o zabezpečení domu

Klidné svědomí

Stalo se Vám, že jste si mimo dům vzpomněli na nevypnutou žehličku? Nám se to stávalo běžně! Teď už se nemusíme obávat a jezdit zpátky domů. Jednoduchou kontrolou přes náš Android nebo iPhone zjistíme, zda je spotřebič zapnutý nebo ne, popřípadě jej můžeme kliknutím na displeji telefonu vypnout. Máme tak naprostý klid od starostí, co by se mohlo v domě stát.

Nepořádek na konferenčním stolku

Ještě dnes si pamatuji, jak jsme používali mnoho dálkových zařízení k ovládání našich přístrojů nebo nastavování HDMI vstupu pro sledování filmů. Dnes je to už minulostí, protože k ovládání našeho obýváku používáme jen jedno dálkové ovládání pro všechny zařízení - ano, je to náš iPad! Když máme chuť se podívat na nějaký film, vybereme scénu “Film”. Tato funkce automaticky zapne všechny potřebné zařízení, vybere správný kanál a začne přehrávat například DVD. Náš konferenční stoleček nyní vypadá bez dálkových ovladačů daleko příjemněji!

Režimy - Vždy vše pod kontrolou!

Díky předem nastaveným režimům máme náš dům pořád pod kontrolou. Když jedeme na víkend pryč, nastavený režim “Víkendová dovolená” ušetří zbytečné strachování o náš dům. Při odjezdu na výlet můžeme v několika sekundách provézt následující akce:

 • zastřežit dům alarmem
 • zapnutí požárního alarmu
 • zajistit, aby všechny spotřebiče byly vypnuté
 • zkontrolovat všechna okna, jestli jsou zavřená (okenní senzory)
 • vypnout celkové vytápění v domě

Když se vracíme v neděli odpoledne z výletu domů, můžeme díky mému iPhonu nebo Androidu mé ženy, vytápění našeho domu na dálku nastartovat. Po příjezdu máme v domě krásně teplo a nemusíme se o nic starat!

Hudbu, kterou chceme slyšet

Náš dům má nainstalované prvky pro kvalitní hudební požitek! Po celém domě je vytvořen multiroom audio systém, který nám umožňuje ovládat hudbu z našeho telefonu nebo iPadu. Hudbu můžeme přehrávat v celém domě a samozřejmě i v každé místnosti samostatně. Bez nutnosti extra tlačítka můžeme na jakémkoliv tlačítku dvojstiskem aktivovat pauzu pro rychle vypnutí hudby v dané místnosti. To je docela praktické, protože když u nás někdo zazvoní, můžeme rychle hudbu zastavit.

Více o Multiroom audio ovládání

Chytrá světla

Naše světla vědí, co mají v určitých situacích dělat. Například: Při noční návštěvě není moc příjemné, aby se světla úplně rozsvítila. Proto máme nainstalované pohybové senzory, které určí pohyb a následně aktivují v tomto čase tlumené osvětlení. Jakmile se vrátíme z koupelny zpět do ložnice, všechna rozsvícená světla se automaticky vypnou.

Více informací

Pohybový senzor v koupelně určuje zapnutí různých světelných scén v závislosti na denní době.

Ráno

Pokud navštívíme koupelnu v rozmezí 6:30 až 7:30, pak pohybový senzor aktivuje takovou světelnou scénu, která rozsvítí světlo nad zrcadlem a sprchou.

Večer

Jakmile je venku tma, pohybový senzor zapne naší večerní předvolbu.

Noc

Po stisknutím tlačítka “Dobrou noc”, pohybové senzory aktivují pouze minimální světlo, takže můžeme bez problému najít cestu do koupelny nebo naopak zpět do ložnice.

Máte rádi koupel?

Samozřejmě, že jsme si neodpustili nastavit světelnou scénu i pro relaxování při koupeli. V tomto případě jsou světla ztlumena a rozsvícené lampičky kolem vany vytvářejí tu pravou relaxační pohodu , ventilátor je v tuto chvíli vypnutý.

Shrnutí

Domácí automatizace může zahrnovat mnoho různých funkcí. S Loxone Miniserverem jsme zjistili, že se opravdu meze nekladou. Jsme rádi, že jsme si vybrali tento systém, který nám ušetří mnoho peněz nejen za vytápění, což je pro nás velmi důležité. V dnešní době, kdy jsme mnohokrát zaneprázdněni prací nebo jinými aktivitami, nám Miniserver ulehčuje hodně každodenních starostí. Máme rádi moderní techniku a ovládání naší domácnosti je pro nás velkým přínosem. Zjistili jsme, že se dá mnoho věcí přizpůsobit jako například schovaná televize za pojizdným obrazem na zdi! :)

Pomůžeme Vám s Vaším projektem

Chcete mít ve Vašem domě podobné funkce? V Loxone Vám, jako stavařům či restaurátorům, rádi poskytneme služby našeho projektového týmu, který Vám pomůže bezplatně s naplánováním Vaší inteligentní domácnosti.

Náš projektový tým s Vámi provede konzultaci a pomůže Vám zrealizovat svůj sen o perfektní inteligentní domácnosti.

Podat žádost o podporu projektu

Do webshopu 

Technické informace

Použité komponenty

 • 1 Miniserver
 • 3 Extensions
 • 5 Dimmer Extensions
 • 1 1-Wire Extension
 • 1 DMX Extension
 • 2 PWM Dimmer
 • 10m RGB LED pásek

Naše technika

 • Loxone Caller Service
 • 1-Wire čidlo pro měření teploty v každé místnosti
 • Kontakty na všech oken a dveří pro vytápění a bezpečnosti
 • Všechny tlačítka pro ovládání světel komunikují s Loxone Miniserverem
 • 3-tlačítko
 • Multiroom Audio System Sonos (řízeno přes LAN)
 • Ovládání Yamaha AV Receiveru a Bluray přehrávače přes LAN
 • Ovládání síťového disku přes Wake on LAN