Panorama House

STUPEŇ 3   tl_files/loxone/content/content_images/ref_3-star.png

Tento rodinný dům je ukázkou pro chytré bydlení a nabízí plně přizpůsobenou domácí automatizaci. Navržen je tak, aby život v domě byl  ještě jednodušší.

O projektu

JMÉNO: Panorama House
MÍSTO: Rohrbach, Rakousko
PLOCHA: 180m²
ROK VÝSTAVBY: 2011
PROJEKT PARTNER: Firma Krenn

Neuvěřitelné krásný výhled v rakouském městečku Rohrbach je důvod, proč se zde obyvatelé rozhodli usadit. Přímo majitel - pan Wiesner se podílel na plánování domu, instalaci a sám si i Miniserver programoval. Veškeré funkce pro chytré bydlení byly optimalizovány přesně podle potřeb mladé rodiny, aby jim usnadnily život.

Uvnitř můžete najít

Chytré bydlení a poplach světly

V naší ložnici jsme nastavili funkci poplachu. Když podržíte tlačítko, funkce odstrašující světlo se aktivuje: Venkovní světla začnou blikat a rozsvítí se v chodbě. Po 3 minutách všechno zhasne. Pokud nás navštíví nezvaný host, určitě ho vystraší spuštění velmi jasného světla a uteče ze strachu pryč. Tato funkce je aktivována v rozmezí 21:00hod - svítáním. Tato funkce by neměla v chytrém bydlení chybět.

Více o ovládání osvětlení

Stínění máme přesně na míru podle našich potřeb

Žaluzie ovládáme velice jednoduchým způsobem, který nám naprosto vyhovuje. Dominantním prvkem jsou centrální tlačítka v každém patře, které nám umožňují vytáhnout nebo zatáhnout kompletně všechny žaluzie. V každé místnosti pak máme vypínač pro žaluzie. Na toto tlačítko jsme chtěli funkci dvojkliku, který nám umožňuje celkový pojezd žaluzií. O zbytek se již stará Miniserver sám celý den. Automaticky naklápí žaluzie dle denního světla. Pokud zrušíme automatický režim, znovu jej můžeme aktivovat trojklikem na libovolné tlačítko. Ovládání žaluzií je samozřejmě možné i z Vašeho počítače přes webové rozhraní.

Dozvědět se více

Ochrana žaluzií před povětrnostními vlivy

Žaluzie jsme vybavili dětskou a zimní ochranou funkcí.  Pokud se objeví na parapetu nebo na lamelách sníh , pak naše děti nemohou se žaluziemi posouvat. Senzor na střeše a služby o počasí poskytují Miniserveru informace o rychlosti větru a hustotě sněžení. Když je velmi silný vítr, pak se žaluzie vysunou, aby se nepoškodily. Když je mnoho sněhu, pak je zámek žaluzií automaticky aktivován.

Automatické stínění v době dovolené

Když jsme na dovolené, všechny žaluzie se pohybují plně automaticky. Miniserver ovládá žaluzie na základě získaných informací z venkovního a vnitřního teplotního senzoru nebo od služby o počasí. Pokud je příliš teplo, žaluzie jsou staženy dole a tím se drží dům uvnitř vychlazený. Naopak, pokud je venku zima, žaluzie se otevřou a dům je částečně vyhříván slunečními paprsky.

Požární alarm: Světla a zvuk

V každé místnosti jsou požární detektory, které umí rozpoznat kouř nebo vysokou teplotu. Pokud nastane požár, v horním patře alarm začne pár minut houkat a cesta k východu z domu se rozsvítí. Když nejsme doma, Miniserver nám nečekanou událost oznámí přes SMS nebo email a sdělí nám, ve které místnosti byl alarm spuštěn.

Oblíbená funkce Favorit

Díky vytápění odtokového systému, máme po celý rok čisté roury.

Máme plochou střechu s odtokovými trubkami uprostřed. Aby voda mohla odtékat i v zimě (mráz, návaly sněhu, ...), tento odtokový žlab vybaven vyhříváním. Vyhřívání se řídí automaticky, což nám ušetří spoustu času. Pokud je to nutné, můžeme ovšem výhřev ovládat manuálně. Vytápění je obecně aktivní od října do dubna, ale zapne se pokud je to potřeba (čidlo vlhkosti, teploty, ...). Samozřejmě tento způsob zastaví poškozování odtokového systému při opakovaném zmrazováním a rozmrazováním.

Vybité baterie?

Na stropech po celém domě máme mnoho detektorů požáru, napájených bateriemi. Zkontrolovat je všechny ručně, by bylo časově zdlouhavé. V případě, že se baterie blíží ke konci svého života, nad našim krbem se rozsvítí světlo. Použitím vizualizace můžeme zkontrolovat, který detektor potřebuje novou baterii. Pokud jsme na dovolené, o naše květiny se stará tchýně a proto je funkce vypnutá. Byl by to pro ní určitě šok, kdyby nad krbem začalo svítit světlo.

Alarm

Alarm pro chytré bydlení trochu jinak...

Alarm pro chytré bydlení je nastaven na období, když jsme na dovolené nebo se setmí. Při spuštění alarmu začnou blikat světla v chodbě a před domem se spustí zvuková signalizace. O poplachu jsme informování emailem. Pokud zastřežíte alarm, ale světla v domě jsou ještě zapnutá, pak se alarm automaticky vypne a zapne za 30 minut. To je dostatek času na to, aby jste si mohli dojít pro sklenici vody, aniž by jste museli všechno vypnout

Více o zabezpečení domu - alarm

Chytré bydlení - naše světla umí více

Pracovali jsme na optimalizaci ovládání našich světel. Chtěli jsme pro náše chytré bydlení všechny normální funkce, stejně jako několik užitečných vlastností.  

Dozvědět se více

Funkce nočního osvětlení

Pokud detektor pohybu zaznamená pohyb mezi 21:00 - 3:00 hodinou, pak se v patře rozsvítí světla. Je to dobrá věc tehdy, když ještě večer sedíme v obývacím pokoji a  děti opustí jejich pokoj. Jakmile jsme všichni v postelích, tato funkce je automaticky vypnuta.

Úspora energie

Naše chodba je obecně ovládána senzorem pohybu, ale záleží to na denní době a počasí. Když potřebujeme více světla, například při úklidu chodby, potom můžeme ovládat osvětlení manuálně. Zmáčknutím tlačítka se zapnou světla na 30 minut.

V případě, že zapomeneme - automatická světla

Podkroví, sklep, garáž a komora jsou místnosti, které používáme možná jedenkrát  denně. Právě u těchto místností je velmi jednoduché zapomenout zhasnout světla. Proto jsme nastavili Miniserver, aby všechny tyto světla automaticky vypnul po 12 hodinách.

Centrální vypnutí

U vchodových dveří máme speciální tlačítko. Jakmile jej stiskneme, všechna světla se vypnou, elektrická zařízení jako kamna jsou odříznuta od elektrického proudu. Je to velmi praktické, protože když odcházíme z domu, nemusíme ztrácet čas kontrolou jestli něco zůstalo zapnuté.

Více o centrálních funkcích

Přijíždíme domů...

Když přijíždíme domů, používáme k otevírání vrat dálkové ovládání. Světla v garáži a osvětlení cesty k domu se rozsvítí společně. Toto se stává pouze tehdy, pokud je venku tma (senzor osvětlení) - nemá smysl přeci svítit ve dne.

Pomůžeme Vám s Vaším projektem

Chcete mít ve Vašem domě podobné funkce? V Loxone Vám, jako stavařům či restaurátorům, rádi poskytneme služby našeho projektového týmu, který Vám pomůže bezplatně s naplánováním Vaší inteligentní domácnosti.

Náš projektový tým s Vámi provede konzultaci a pomůže Vám zrealizovat svůj sen o perfektní inteligentní domácnosti.

Podat žádost o podporu projektu

Do webshopu 

Technické informace

Použité komponenty

 • 1x Miniserver
 • 12x Extensions
 • Venkovní teplotní senzor
 • Senzor větru
 • Dešťový senzor
 • Vnitřní teplotní senzory
 • 14 kouřových senzorů

Naše technika

 • Alarm systém
 • Loxone teplotní senzor (vnitřní a venkovní) pro měření teploty
 • Loxone Weather Services
 • Čidlo vlhkosti
 • Veškerá světla a tlačítka jsou napojena na systém Loxone
 • Požární detektory
 • Senzory pohybu
 • Senzory osvitu