Holz Fesl

STUPEŇ 4   tl_files/loxone/content/content_images/ref_4-star.png

Tato instalace nabízí vysokou úroveň automatizace těžící z mnoha možností, které Loxone disponuje.

O projektu

JMÉNO: Holz Fesl
MÍSTO: Kollerschlag, Rakousko
PLOCHA: 1200m²
ROK VÝSTAVBY: 2012
PROJEKT PARTNER: Elektro Krenn

Holz Fesl je dodavatel vysoce kvalitních výrobků ze dřeva. Sídlí co by jste kamenem dohodili od hlavního štábu Loxone v Kollerschlagu. Stejně jako jejich činnost, byla firma vybudována zcela ze dřeva a je kompletně řízena Miniserverem Loxone. To je jen ukázka, že produkty Loxone lze dobře použít i v domech z přírodních materialů.

Uvnitř můžete najít

Automatické stmívání osvětlení

Aby náš showroom vypadal k světu, museli jsme přemýšlet o způsobu provedení osvětlení. Ve stropní části mezi trámy jsme nainstalovali zhruba 200 světel, které jsou řízené senzory a Loxone Miniserverem. Senzory měří v místnosti intenzitu světla a dávají impuls Miniserveru, který automaticky stmívá nebo zesiluje jednotlivé světelné okruhy v místnosti. Když venku svítí slunce, světelná řada u oken se ztlumí, zatímco světla uprostřed místnosti zůstávají dostatečně rozsvícena. Tímto způsobem stmívání jsme snížili nemalé náklady za el. energii, což nás příjemně překvapilo.

Více o ovládání osvětlení

Přístup s elektronickým klíčem

Mysleli jsme i na zabezpečení budovy proti nezvaným hostům. Všechny dveře jsme vybavili elektronickým zámkem a čtecím zařízením. Díky Miniserveru můžeme nastavit individuální přístupová práva zaměstnancům pro každé dveře nebo vrata zvlášť. Představte si, že pro všechny dveře, ke kterým máte přístup, nosíte u sebe pouze jeden unikátní klíč. Nejen, že se Vám odlehčí kapsa, ale při ztrátě klíče nemusíte nechat vyměnit všechny zámky. Každý klíč má svůj jedinečný kód, který se dá jednoduše v Miniserveru zablokovat. Stejně tak není problém nový klíček do systému přidat. S tímto řešením se nemusíte bát, když zapomenete klíč doma, protože pomocí svého telefonu si dveře do práce jednoduše otevřete a nikoho tím nebudete zatěžovat.

Více o ovládání přístupu

Kouzlo elektronického klíče

Elektronické klíče nám neslouží jen pro přístup do objektu nebo místnosti, využíváme i jiné vymoženosti. Například nastavení přístupové čtečky u dveří, které vedou do naší haly. Po přiložení klíčku ke čtecímu zařízení se nám nejen otevřou dveře, ale v závislosti na proudícím světle zvenčí se nastaví osvětlení a pozice žaluzií. Aby toho při jednom úkonu nebylo málo, přidali jsme k těmto funkcím v Miniserveru automatické spuštění hudby.

tl_files/loxone/Content_images/icons/large/green/ventilation.png

Větrání závislé na teplotě

Ventilace je zde díky Miniserveru propojena s vytápěním. Používáme dva teplotní senzory v různých výškách – jedna zóna senzorů je u země a další asi 5 metrů vysoko (v blízkosti stropu). Vzhledem k tomu, že teplý vzduch stoupá vzhůru, horní snímač měří vždy vyšší hodnotu, než senzory u podlahy. Pokud je rozdíl teplot mezi spodními a horními senzory příliš velký, spustí se větrání a objektem začne proudit vzduch směrem od stropu k podlaze. Pouze tehdy, pokud snímače ukazují zhruba stejnou nebo nízkou hodnotu teploty, Miniserver spustí vytápění místnosti.

tl_files/loxone/Content_images/icons/large/green/temperature.png

Topíme podle potřeby

Naše místnosti vytápíme výměníkem z přilehlé budovy. V každé místnosti jsou snímače pro měření teploty, aby určily spuštění vytápění. Pokud je příliš nízká teplota, Miniserver zapne tepelné čerpadlo. Díky senzorům a Miniserveru jsou místnosti vytápěny individuálně. Každý pokoj dostane správné množství tepla a tím nám pomáhá udržovat výdaje za vytápění na nízké úrovni.

Otevírání a zavírání oken pomocí tlačítka nebo iPhone

Naše budovy jsou vybaveny mnoha okny, ale některé jsou velmi špatně dostupné k manipulaci. Proto jsme se rozhodli nainstalovat elektrická okna, která lze otevřít na dálku. Když je příliš horko, stačí jemným stisknutím tlačítka otevřít ventilaci. Díky Miniserveru a jednoho tlačítka, zavíráme při odchodu z budovy všechna okna najednou. Pokud jsou okna večer stále otevřena a my nejsme v budově, zavíráme všechna okna pomocí iPhone pohodlně z domova.

Automatické ovládání dveří

Během otevírací doby se dveře do showroomu automaticky otevírají. Samozřejmě nechceme aby se stalo, že některý z našich zaměstnanců zůstal před začátkem směny venku a nemohl se dostat dovnitř. To nás přivedlo na myšlenku vybavit dveře elektronickými čtečkami a klíči. Jakmile použije první zaměstnanec elektronický zámek, dveře jsou pak nastaveny na automatický otevírací režim. Pokud ale již v budově nikdo není, automaticky se zamknou ostatní dveře.

Automatické stínění

Každá místnost od showroomu až po náš sklad a kanceláře jsou automaticky zastíněny venkovními žaluziemi, které jsou připojeny na Loxone Miniserver. To nám pomáhá dále snižovat náklady na energii. Pokud je stále příliš horko, tak žaluzie spustíme dolu a stíněním zabráníme přísun tepla to místností. Naopak v chladných studených dnech můžeme otevřít žaluzie k nahřívání místnosti a využít tak sluneční energie. Podobně jako s okny můžeme všechny žaluzie vyhrnout nebo stáhnout jedním tlačítkem, takže nemusíme chodit ke každé zvlášť a nastavovat jejich pozice. S iPad můžeme ovládat žaluzie odkudkoliv. Například když v létě snídáme, můžeme žaluzie zavřít z domova a po příjezdu do kanceláře si už jen vychutnáváme pěkně chladné pracovní prostředí.

Více o ovládání stínící techniky

Domácí alarm

Pomocí Loxone Miniserveru jsme vytvořili vlastní domácí alarm. Mimo otevírací dobu nás Loxone Miniserver upozorní na přítomnost vetřelců. Přítomné pohybové senzory dají povel Miniserveru a ten nám dá automaticky vědět, že se něco neobvyklého v naší budově děje. Miniserver nás kontaktuje telefonem a pro zviditelnění vloupání jsou nastavena blikající světla s hlasitou hudbou.

Zvuk jako v divadle

Stropní trámy jsme vybavili reproduktory k naladění pozitivní nálady pro naše návštěvníky. Společně s Miniserverem a audiosystémem máme v showroomu nejlepší možnou kvalitu zvuku.

Více o Multiroom audio

Pomůžeme Vám s Vaším projektem

Chcete mít ve Vašem domě podobné funkce? V Loxone Vám, jako stavařům či restaurátorům, rádi poskytneme služby našeho projektového týmu, který Vám pomůže bezplatně s naplánováním Vaší inteligentní domácnosti.

Náš projektový tým s Vámi provede konzultaci a pomůže Vám zrealizovat svůj sen o perfektní inteligentní domácnosti.

Podat žádost o podporu projektu

Do webshopu 

Technické informace

Loxone komponenty

 • 1x Miniserver
 • 18x Extension
 • 1x 1-Wire Extension
 • Teplotní senzor
 • Světelný senzor
 • Pohybový senzor

Použitá technologie

 • cca. 200 bodových světel v kancelářích a showroomu
 • Elektronické iButtonové čtečky na všech dveřích a garážových vratech
 • Elektronické klíče pro všechny pracovníky
 • Ovládání všech oken
 • Tepelné využití větrání a tepelného čerpadla