Chocolate

STUPEŇ 3   tl_files/loxone/content/content_images/ref_3-star.png

Objekt nabízí domácí automatizaci na vysoké úrovni. V této stavbě můžete najít mnoho funkcí, které by měl mít každý inteligentní dům. Nechte se inspirovat dokonalým sladěním rolet a vytápění.

O projektu

JMÉNO: Chocolate
MÍSTO: Havlíčkův Brod,
Česká republika
ROK VÝSTAVBY: 2013, novostavba
PLOCHA: 209 m²
PARTNER PROJEKTU: IPA spol. s r.o.

Rodinný dům v Havlíčkově Brodě na Českomoravské vysočině měl to štěstí, že projektant a dodavatel stavby je partnerem Loxone. To sebou přinášelo výhody naprosté koordinace při stavbě či návrhu interiéru včetně osvětlení a technologického vybavení domu. Manželé se třemi dětmi využívají domácí automatizaci v každé části domu. Od osvětlení, zabezpečení domu přes multimédia až po inteligentní vytápění místností.

Uvnitř můžete najít

Bezpečnost na prvním místě

Vstup do domu hlavními dveřmi je vyřešen čtečkou otisku prstu, garážovými vraty na dálkové ovládání a potvrzení kódem, který je součástí zabezpečení objektu, hlídaného několika zónovým alarmem. S návštěvou u vrátek můžete komunikovat videosystémem, integrovaným do systému Loxone. Alarm se brání spuštění, je-li někdo v obýváku, nebo je-li otevřené okno třeba v koupelně.

Více o zabezpečení

Dozvědět se více

Bezpečný hlídač

Alarm hlídá večer zahradu, v noci k tomu přízemí objektu a při opuštění domu celý dům. Zapomenout zastřežit nemohou ani největší sklerotici. Zapomenete-li stisknout odchodové tlačítko, přijde SMS a alarm můžete zapnout mobilním telefonem na dálku.

Automatický alarm

Večer se pak po vyhodnocení nepřítomnosti osob v obytném prostoru zapne noční alarm sám. Vyběhnete-li neobvykle brzo ráno z ložnice do kuchyně v přízemí, vypne se alarm na základě vyhodnocení pohybových čidel automaticky.

Osvětlení

V objektu převládá osvětlení LED panelů, LED pásků a LED bodových svítidel, využívajících všech možností, které Loxone poskytuje. To znamená, že se světelné scény spínají pomocí pohybových senzorů nebo se automaticky vypnou světla v případě nepřítomnosti. Skvělé je i noční „nouzové“ osvětlení, kdy zdroje svítí jen na 10-15% své kapacity a neoslňují rozespalého obyvatele domu, kráčejícího na WC. Osvětlení teras a zahrady využívá pro nabuzení dobré atmosféry RGB pásky. Více než polovina svítidel je řízena přes DMX Extension.

Více o ovládání osvětlení

Světelná atmosféra podle nálady

Koupelna je pro dobarvení atmosféry vybavena barevným LED osvětlením. Výběr barvy se může provádět automaticky podle nastavených světelných scén nebo jednoduchým stisknutím tlačítka na zdi. Při relaxační koupeli je možnost ovládání pomocí telefonu nebo tabletu přes Loxone Apps.

Tip uživatele domu: Jakmile máte chuť na kousek romantiky, není nic jednoduššího, než si napustit horkou vanu a zapnout si světelnou terapii. To v tomto případě znamená, že se barvy pomalu prolínají a ze všedního okamžiku je najednou vykouzlena příjemná chvíle odpočinku.

Zónové vytápění

Topení v našem domě ovládáme v každé místností odděleně, což nám ušetří nemalou částku za vytápění. Každý pokoj má nastavenou potřebnou teplotu pro pohodlný život v domě. Díky tomuto nastavení zbytečně nevytápíme části domu, které nejsou aktivně využívány.

Více informací

Dva způsoby, jak ušetřit peníze za topení

Neohřívejte místnosti, které nemusíte. Místo jednoduchého termostatu někde na zdi, používáme Miniserver k vytápění jednotlivých místností zvlášť. Vytápění můžeme navíc ovládat odkudkoliv v domě z našeho smartphonu nebo tabletu - to ale není tak často, protože Miniserver ví, co má dělat.

Pracujeme z domova

Pro vytápěcí systém již nepoužíváme tlačítko “override”, které nám zapne topení v celém domě, když zrovna pracujeme z domova. Pro tuto situaci na Miniserveru zapneme režim “Práce doma”, což aktivuje topení jen v místnostech, které aktivně využíváme.

Systém vytápění

Objekt vytápí plynový kotel modulující výkon 2-12,4 kW. Kotel zároveň ohřívá i TUV, pokud není dostatečný sluneční výkon pro solární ohřev. Topná tělesa jsou různého druhu. V domě je celkem 14 zón a stejný počet termoelektrických ventilů, ovládajících soustavu tak, aby byla zajištěna požadovaná teplota jednotlivých místností i hydrodynamické vlastnosti systému. Automatické denní režimy jsou samozřejmostí. Čidla teploty a relativní vlhkosti jsou napojena na 1-Wire sběrnici.

Více o ovládání topení

Přísun čerstvého vzduchu

Větrání je zajištěno axiálními ventilátory, které jsou ovládány buď na základě vyhodnocení relativní vlhkosti v místnosti nebo ručně s možností časového nastavení. Místo klimatizace se v letním období používá noční „předchlazení“ objektu: Do každé obytné místnosti vede potrubí pro přívod vzduchu a v období nízkého nočního tarifu se zapnou běžné ventilátory. Za zhruba dvě hodiny a 2,6,- Kč se tak ochladí objekt v závislosti na teplotě o 2-4°C.

Žaluzie nebo rolety?

V drsném podnebí Vysočiny padla volba na rolety. Jsou odolnější zejména vůči větru. V letním období se rolety využívají pro stínění – zastaví se krátce před dorazem a tak je mezi jednotlivými lamelami zachován průhled. Stínění řídí Loxone na základě vyhodnocení polohy slunce, intenzity slunečního záření a teploty. V kombinaci se zmíněným nočním větráním se podařilo za loňských tropických dnů, kdy dosahovala teplota až 35°C, udržet teplotu společenské části domu do 25°C - BEZ KLIMATIZACE ( v ložnicích 23°C).

Více o ovládání stínící techniky

Dozvědět se více

V zimě naopak slouží rolety k „zateplení“ oken. Protože Loxone dokáže vyhodnotit intenzitu a směr slunečního záření, otevírá rolety tak, aby byla využita sluneční energie pro ohřev interiéru. V tomto domě, při jasném počasí a venkovní teplotě +5°C se uzavřou ventily na tělesech obývacího prostoru v 11 hodin dopoledne a požadovaná komfortní teplota vydrží až do 21h. K tomu přispívá i akumulační tmavá stěna, obrácená k jihu. I při teplotách kolem -10°C vyhřívá slunce obytný prostor 3-4 hodiny.

Díky tepelným ziskům byla celková spotřeba plynu za minulou zimu (ta letošní byla teplá) 1600 m3, tj. 16,8 MWh. Dům má 260 m2 vytápěné plochy, 1560 m3 obestavěného prostoru, je poměrně členitý a NEMÁ rekuperaci. Topilo se celý den v obytných prostorech kvůli dětem na 22°C. Na příští zimu přibudou kamna.

Měření a statistika

Obyvatelé domu mají k dispozici nejen statistiku průběhu teplot, vlhkosti a stavu zapnutí různých zařízení, ale je monitorována i spotřeba elektřiny, vody a plynu. Vyhodnocení statistiky je velice důležité pro doladění celého systému.

Více o statistikách

Multimédia

Rodina využívá pro sdílení, streaming hudby a videa vlastní NAS server a iOS a Android zařízení. K plné integraci s Loxone dojde až si koupí televizi a domácí kino. Rodiče zatím nechtějí televizi, dokud jsou děti malé!

Více o Multiroom audio ovldádání

Shrnutí

Tento dům je skvělým příkladem využití mnoha inteligentních funkcí. S Loxone Miniserverem se opravdu meze nekladou. V dnešní době je velmi důležitá úspora za spotřebované energie a s Loxone máme díky statistikám a inteligentnímu ovládání domu vše pod kontrolou. Protože je systém absolutně otevřený, nemáme důvod se obávat, když budeme chtít v domě do budocna něco změnit nebo přidat.

Pomůžeme Vám s Vaším projektem

Chcete mít ve Vašem domě podobné funkce? V Loxone Vám, jako stavařům či restaurátorům, rádi poskytneme služby našeho projektového týmu, který Vám pomůže bezplatně s naplánováním Vaší inteligentní domácnosti.

Náš projektový tým s Vámi provede konzultaci a pomůže Vám zrealizovat svůj sen o perfektní inteligentní domácnosti.

Podat žádost o podporu projektu

Do webshopu 

Technické informace

Použité komponenty

  • 1 x Miniserver
  • 10 x Extension
  • 1 x 1-Wire Extension
  • 1 x DMX Extension

Naše technika

  • 1-Wire čidla pro měření teploty
  • Ventily Alfa 24V digitální 0=off
  • Jednotlivé režimy se ovládají inteligentním odchodovým tlačítkem, přístupovým systémem, ve vizualizaci nebo automaticky v závislosti na denní době a pohybu osob
  • Využití RGB a RGBW pásků řízené DMX
  • Ovládání osvětlení pomocí světelných scén - využívá se pohybových detektorů, denního a nočního režimu
  • Inteligentní regulace pokojové teploty